Response of Turkish construction sector to economic recession periods
Türk inşaat sektörünün ekonomik durgunluk dönemlerine tepkisi
- Tez No: 129382
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Economics, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET TURK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN EKONOMİK DURGUNLUK DÖNEMLERİNE TEPKİLERİ Bu çalışma, ekonomik durgunluk dönemlerinin Türk inşaat firmaları üzerindeki etkilerini belirlemeye ve irdelemeye yöneliktir. Sektörün liderliğini yapan müteahhit firmalarla, hazırlanan bir anket çalışması kapsamında yapılan görüşmeler ile, tezde kullanılan veriler sağlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, ekonomik durgunluğun firma bilançolarına olan etkisi de incelenmiştir. Sektörde lider konumda bulunan müteahhit firmaların yöneticileriyle yapılan görüşmelerin sonucunda, firmaların ekonomik durgunluk dönemlerine olan tepkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin ışığında, Türk inşaat sektörünün ekonomik durgunluğa olan tepki ve beklentileri ortaya konulmuştur. Ayrıca, bundan sonraki olası ekonomik durgunluk dönemlerinin Türk inşaat sektörüne olan etkisini azaltabilmek için alternatif çözüm yaklaşımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RESPONSE OF TURKISH CONSTRUCTION SECTOR TO ECONOMIC RECESSION PERIODS This thesis aims to define and analyse the effects of economic recession on Turkish construction companies. To achieve this objective, a questionnarie has been prepared to obtain data from the leading construction companies by means of interviews. Within the contex of this research, the effects of recession on financial aspects of construction companies are analysed. As a result of the interviews with the managers of the leading Turkish construction companies, the response of construction companies to economic recession are examined. In the light of the collected data, the trends and expectations of the Turkish construction sector are investigated. Also, alternative solution proposals to these effects are suggested in order to minimise the effects of future economic recessions on the Turkish construction industry.