A Collaborative business execution framework for manufacturers in a supply chain
Tedarik zincirlerindeki üreticilerin işbirliği anlayışı altında iş süreçlerinin yönetilmesi
  1. Tez No: 129381
  2. Yazar: KORAY BERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET TEDARİK ZİNCİRLERİNDEKİ ÜRETİCİLERİN İŞBİRLİĞİ ANLAYIŞI ALTINDA İŞ SÜREÇLERİNİN YÖNETİLMESİ İşbirliği tabiri çeşitli kesimlerce değişik anlamlar için sıkça kullanılan bir iş terimi haline gelmeye başlamıştır. Günümüzdeki rekabet ortamında özellikle tedarik zincirindeki gibi, diğer kuruluşlarla yakın ilişkiler içinde olan kuruluşların, bahsi geçen işbirliği ile fayda sağlayacağı konusunda bir fikir birliği sağlanmış olmasına rağmen, işbirliği teriminin tam olarak neyi kastettiği hakkında bir uzlaşmaya varılamamıştır. Ancak işbirliği kavramının iş süreçlerini değiştireceği çok kuvvetli bir ihtimal olarak gözükmektedir. Bu çalışma, işbirliği kavramını, bir iş terimi olarak tanımlayıp, bu tanımlama için gerekli olan diğer kavramların oluşturulmasına çalışmaktadır. Değişik işbirliği türlerinin tanımlanmasından sonra, bu işbirliği kavramına uygun olan iş süreçlerinin yürütülebilmesi için bir yapı kurulmuş, bu yapı üzerinde geliştirilen kavramlara ve gerekli olan teknolojilere örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COLLABORATIVE BUSINESS PROCESS EXECUTION FRAMEWORK FOR MANUFACTURERS IN A SUPPLY CHAIN Collaboration has turned into a buzzword, which is widely used without a commonly accepted meaning. It is, without an argument however, the new way of doing business in competetive environments, such as supply chains where intra-organizational relations affect the success of individual organizations. Business processes are rapidly chainging to incorporate the aditional value offered by collaboration. In this work, collaboration is defined as a business term together with various supporting definitions that are required to establish a solid meaning. Once different types of collaboration are described, a framework on which collaborative business processes can be executed is constructed, and the conceptual and the technological keypoints underlying this framework are described.