A Two stage data envelopment analysis methodology for measuring bank brunch performances
Banka şubelerinin performanslarının ölçülmesi için iki basamaklı veri zarflama analizi kullanılması
  1. Tez No: 129383
  2. Yazar: ERKUT BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
VI ÖZET BANKA ŞUBELERİNİN PERFORMANSLARININ ÖLÇÜLMESİ İÇİN, İKİ BASAMAKLI VERİ ZARFLAMA ANALİZİ KULLANIMI Türkiye'de gündemde olan konular; sürmekte olan kriz, finans kuruluşların birleşmeleri ve globalleşmeleridir. Banka birleşmelerin ana motivasyonu, maliyet düşürmek, piyasa avantajı yakalamak ve verimliliği artırmaktır. Verimliliğin artırılması devlet düzenlemelerinin de ana amaçlarından biridir. Bu amaç genellikle sistem riskini azaltmak ve finansal sistemin performansını artırmak şeklinde karşımıza çıkarlar. Verimliliği artırabilmek için önce verimliliği ölçebilmeniz gerekir. Geçtiğimiz yıllarda, finans kuruluşlarının verimliliğini ölçmek için önemli miktarlarda araştırma yapılmış, kayda değer bir çaba sarfedilmiştir. Bir çok çalışmada yüzde 20 ya da daha büyük şiddette verimsizlikler tespit edilmiştir. Bu çalışmada parametresiz bir yöntem olan Veri Zarflama Yöntemini kullanan bir verimlilik ölçüm sistemi tasarladık. Sistemin nasıl kurulacağını, verimlilik puanlarının zaman serisi olarak nasıl değerlendirilmeleri gerektiğini ve nasıl şube grupları oluşturulabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TWO STAGE DATA ENVELOPMENT ANALYSIS METHODOLOGY FORM MEASURING BANK BRANCH PERFORMANCES The ongoing crisis and the increasing consolidation and globalisation of financial institutions are the hot topics in Turkey. A remarkable aspect of the recent wave of bank mergers is cost savings and revenue enhancements. Consolidation is said to be motivated by the belief that gains can occur through expense reduction, increased market power and an increase in efficiency. The enhancement of“efficiency”is also one of the generally accepted aims of government regulations. These objectives are frequently expressed in terms of safeguarding the system against systemic risk and ensuring the efficiency of the financial system. In order to enhance the efficiency, you first have to measure it. Over the past several years, substantial research effort is made on measuring the efficiency of financial institutions. Many studies have found inefficiencies, on the order of 20 per cent or more of the sectors total profit. In this study we developed a non-parametric efficiency measurement system which utilises DEA for the efficiency calculations. We try to show how to develop the system. We also try to figure out how the evaluation of efficiencies, comparison of branches, monitoring of the peer groups can be done by using DEA.