A Productivity Evaluation and Improvement Methodology for Shipyards
Tersane Üretkenliğinin Değerlendirmesi ve Geliştirilmesi için bir Yöntem
  1. Tez No: 855760
  2. Yazar: SAİM TURGUT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI HELVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Performanslı Deniz Platformları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Gemi inşa sektörü oldukça rekabetçi bir sektör, tersaneler de yüksek maliyetli yatırımlardır. Uzun bir sürede, müşteri isteklerine göre özgün, genellikle yüksek teknolojili ve büyük boyutlu bir ürün çıktısı üretmek için çaba harcanan tersaneler iyi bir yönetim gerektirir. Üretkenlik, bu özgün çıktıların üretiminde önemli bir performans ölçütüdür. Dünyada her bir tersanenin, iç ve dış faktörlerden dolayı kendine özgü gemi inşa etme şekli, koşulları ve gerçekleri vardır. Bir gemiyi en kısa sürede, istenilen kalitede ve bütçesi dahilinde inşa ve teslim etmek tersane üretkenliğin önemli bir göstergesidir. Bu nedenle sürekli olarak verimlilik, performans, üretkenlik ölçümleri, değerlendirme ve iyileştirmeler yapılması kritik bir gerekliliktir. Bir tersanenin kendi üretkenliğine odaklanarak, bir gemi inşa sürecinin bütünü boyunca durumunu gözden geçirmesi için boyutsuz bir“Üretkenlik Sayısı”sistemini içeren bir yöntem üzerinde araştırma yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmiştir. Yeni bir yöntem geliştirilmesi araştırma problemini oluşturmuştur. Gemilerin inşaatı sırasında yapılan bir uygulama araştırma probleminin formüle edilmesini, gemi tasarımında kullanılan yaygın bir uygulama da matematik modelin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yazın taramasında, toplam gemi inşa süreci ve tersane özelinde üretkenliği ölçme ve tanımlamaya yönelik 62 referans doküman ve 21 yöntem belirlenmiştir. Bu yöntemlerden sadece üçü, Dengelenmiş (Düzeltilmiş) Gros Tonaj (Compensated Gross Tonnage - CGT), Veri Zarfı Analizi (VZA) ve Gemi İnşa Üretkenlik Eşitliği (Shipyard Productivity Prediction Equation – SPPE) tabanlı yöntemler göreceli olarak bazı tersane ve akademisyenler tarafından uygulanmıştır. Yazın taramasında ayrıca üretim, altyapı, mühendislik, yönetim ve iş gücü açısından gemi inşaatını etkileyen 500'e yakın faktör belirlenmiştir. Bu faktörlerden 185 tanesinin, sözleşme faaliyetlerinin başlangıcından geminin teslimine kadar olan sürede gemi inşa proje zaman planını önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Bu çalışmada, her birinin özgün ağırlığı, büyüklüğü, zamanlaması olan ve gemi inşaatı ana süreçleri, gemi inşa yönetimi ve gemi tasarım faaliyetlerine dağılmış bu 185 faktör dikkate alınmıştır. Kapsamlı bir saha çalışması için Dünya genelinde 42 tersaneye başvurulmuş ve iki tersanede saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ek olarak, iki varsayımsal tersanenin çalışanı rolünde, gemi inşaatı konusunda deneyime sahip 26 uzmanın katılımı ile tamamlanmıştır. Saha araştırması sonuçları, matematiksel modelin uygulanması için hem tersaneye özgü hem de sektör açısından bilgiler sağlamıştır. Tersanenin bütününün üretkenliğini değerlendirmek için güvenilir bir“Boyutsuz Üretkenlik Sayısı”elde edilmiştir. Sonuçlar, nihai yönetsel kararlar verilmeden önce, süreçler için de aynısı olmak üzere tersanenin Boyutsuz Üretkenlik Sayısını (U), hedef iyileştirme sayısını, iyileştirme ihtiyaçlarını ve alternatif kararların iyileştirmeler üzerindeki olası etkilerini göstermiştir. Gemi inşaatı, gemi tasarımı ve yönetim süreçleri bazında iyileştirilmesi gereken faktörler görünür hale gelmiştir. Bir iyileştirme eyleminin süreçler üzerindeki olumlu veya olumsuz zincirleme etkisi belirlenebilmektedir. Bu yeni matematiksel ve görsel metodoloji, tersane üst yönetiminin, diğer tersanelerle karşılaştırmaktan farklı olarak, tersanenin kendi durumunu sayısal olarak görmesine yardımcı olup, gemi inşaatı, gemi tasarımı ve gemi inşa yönetiminde iyileştirilmesi gereken faktörlerin önceliğini ortaya koymaktadır. Bu metodolojinin uygulanması gemi inşa sürelerinin kısalmasına da yol açacaktır. Geliştirilmiş olan yöntemin, ilerideki akademik çalışmalarda dikkate alınması ve özellikle uzun süreler boyunca özgün ürünler üreten endüstriyel sektörler tarafından da ilgi çekici bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Shipbuilding is a highly competitive sector and shipyards are high-cost investments. Shipyards require good management, where all effort is spent to produce a unique, built-to-order, usually high-technology and big-size product as an output over long periods of time. Productivity is an important performance measure during the production of such unique output. Each shipyard in the world has its own distinctive way of building ships, conditions, and facts due to internal and external factors. Building a ship in the shortest time while delivering her at the required quality and within budget is an important indication of shipyard productivity. Therefore, continuous efficiency, performance, productivity measurements, evaluations, and improvements are necessary and critical. Research on a method to calculate a dimensionless“Productivity Number”system to overview the productivity status by a shipyard's own throughout a total shipbuilding process was deemed helpful. Developing a novel method formed the research problem; a common application during ship production helped to formulate the research problem and led to a mathematical model that is based on a common application in ship design. Sixty-two references and 21 methods on the measurement and evaluation of total shipbuilding process and shipyard productivity were found during the literature review. Only three of these methods, the Compensated Gross Tonnage (CGT), Data Envelopment Analysis (DEA), and Shipyard Productivity Prediction Equation (SPPE) based evaluations were put in use by some shipyards and by the academicians. About 500 factors were reviewed in the literature that affect shipbuilding in terms of production, infrastructure, engineering, management, and workforce. Among these factors, 185 were identified as having an important impact on the shipbuilding time schedule from the start of contracting works until the delivery of the ship. This study referenced these 185 factors as distributed among major ship production stages, shipbuilding management, and ship design works, all with unique importance, magnitude, and timing. Forty-two shipyards all around the world were applied for a comprehensive survey and surveys at two shipyards were realized. This was complemented by a survey with 26 experts with experience in shipbuilding, acting as the employees of two other hypothetical shipyards. Survey results provided shipyard-specific and generalized sector information in the utilization of the mathematical model. The model provided a reliable“Dimensionless Productivity Number”for a shipyard to evaluate the shipyard's overall productivity. Results presented a Dimensionless Productivity Number of a Shipyard (U), the improvement target number, and also the same for the processes, improvement needs, and possible effects of alternative decisions on improvements. The factors to be improved on each ship production stage, ship design, and management basis became visible. The chain reaction of any improvement act on the processes, positive or negative, became recognizable. This new mathematical and visual methodology assists in shipyard's top management to numerically see the status of the shipyard's own, different than benchmarking with other shipyards; shows the priority of the factors to be improved in ship production, ship design, and shipbuilding management processes. Application of this methodology will also lead to shorter shipbuilding periods. The method developed in this study is also expected to be found interesting by the academic field for further research and by other industrial sectors, especially those that manufacture unique products over extended periods of time.