Yeni bir güneşli hava ısıtıcısının geliştirilmesi ve model bir kurutucuda denenmesi
Improvement of a solar air heater and applying it on a drying bin
- Tez No: 12939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÖZBALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada yeni bir güneşli hava ısıtıcısı geliştirilmiş ve verim deneyleri ile performansı incelenmiştir. Tarımsal ürünlerin hijyenik bir ortamda, güneş enerjisinden etkin bir şekilde yararlanarak kurutulması amacıyla geliştirilen model bir kurutucuda çeşitli sebze ve meyveler kurutulmuştur. Çeşitli hava debilerinde gerçekleştirilen deneylerden elde edilen sonuçlar, aynı ürünlerin açık havada da kurutulması ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. ABSTRACT In this study, a new solar air heater is developed and bjft using the efficiency measurement and calculation results its performance is analyzed. In order to make the agricultural products dry in the hygenic conditions, and also to use the solar radiation effectively, a model drying bin is. constructed and applied to the solar air heater and to check the realisation the aim, some of vegetables and fruits are dried. The experimental results are compared with the simulta neous drying processes in the atmospheric conditions of the same kind of agricultural products.
Özet (Çeviri)