Les Structures norratives dans Histoire de Claude Simon
  1. Tez No: 12938
  2. Yazar: TALAT ALTUNCU
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Romansı düşlemin geçersizliğini gözler önüne serip, geleneksel kurgu yapılarını alt üst etmeyi amaçlayan Yeni Roman, 60'h yıllarda yazın tarihine metne dönük gerçeklik olarak girmiş yazınsal bir yenilikten başka bir şey değildir. Anlatısal bakış açısı üzerinde Histoire adlı romanını ele alıp incelemeğe çalıştığımız Claude Simon da, biçem ve betik alanındaki bu araştırma grubunun önde gelen temsilcilerinden biridir. Çalışmamızın birinci bölümünde. Yeni Roman'a özgü anlatı biçimleri göz önünde bulundurularak, Claude Simon'un romansı özgüllüklerinden söz ettik. Amacımız, roman İncelemesine geçmeden önce yazarın roman evrenini iyice özümseyebilmekti. Genel çizgileriyle, Simon'a özgü göstergelerle dolu yazı biçemini içeren İkinci bölümde; sırasıyla dil, cümle yapısı, sözcüklerin kullanımı ve noktalama gibi alt bölümlerle yazarın bu yönünü belirlemeye çalıştık. Üçüncü bölümde İse,“Romanın Genel Yapısı”başlığı altında, belirgin anlatı ve yapı odaklarına değinmek İstedik. Romanın adındaki kapalılığa terim düzeyinde açıklamalar getirerek, içerik düzleminde de yansıyışma örnekler vermeye çalıştık. Anlatıcı-kişi bakışıyla romanın“ölüm”ve“zaman”gibi iki saplantısal İzlek üzerine kurulduğunu gözlemledik. İzleyen bölümde, yine İçerik ekseninde anlatı görünümlerini ele alarak ; romanın, anlatıcının bilinç akışı doğrultusunda dağınık bir iç söylerde aktarıldığını; öte yandan, gerçek yaşamdan alman resim ve dil göstergeleriyle“collage”(yapıştırma) tekniğine başvurulduğunu saptadık.“Zaman ve Uzam”bölümünde, özgül bir İnceleme dışında kalarak, konunun temel çizgilerini göstermekle yetindik. Zamandizinsel akışın göz ardı edilmesiyle“şimdiki zaman”İle“geçmiş zaman”arasında aralıklı gidiş gelişlerin var olduğunu gördük. Son olarak,“Betimleme”başlığı altında, kısaca nesnelerin betimlemesinin nasıl oluştuğuna değindik. Romanın, dağınık, kopuk, bütünlükten uzak, ruhbilimsel bakış doğrultusunda bir anlatım izleyerek, tutarlı ve düzenli bir dünya kurma amacına yönelik olduğunu göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY The Nouveau Roman mouvement had a very efficient role In the 60's. It was nothing but a literary renewal regarding to the reality of texts. So, this led to the history of writing. Claude Simon whom we tried to analyse his novel entitled Hİstoİre seen though the narration perspective, was one of the members of the research group on the field of textuality and language. In the first chapter of our present work, we dealt with the specifities of Simon' novels by studying the narrative forms linked with the Nouveau Roman mouvement. Our aim was to put upon light his novelist world before going on with the very analysis of the novel itself. In the second chapter which included roughly the slmonlan style, we stressed at the same time his language, the structures of sentences, the use of words and the ponctuation caracterizing at its best the whole understanding of Simon's novels. In the third one, we tried to analyse the ambiguity of the title. Then we exposed the general structure of Hlstoire In order to present the novel In its own development. We noticed that the story is told by a central character-narrator, seen as a mean able to bring to life others characters. By the way, we noticed that the plot was firmly based on two obsessional themes: Death and Time. In the following chapter, we took in consideration the narrative forms set in motion around the actual contrains of the novel. Regarding as a remembering narration, we went deep into the stream of consciousness together with the author. However, we concentrated ourselves on the“collage technique”of Simon who borrowed linguistic and pictural terms from the real life. Concerning the theme of Space and Time, we solely noticed his most clear and obvious essential characteristics without any specific or methodic analysis. We declared that It was a never-ending transition between past and present in order to ruin all kind of chronological flow. In the last chapter, description was our field of study in which we attended to show briefly how was composed the description of objects. Thence we generalized this vision over the description as a whole.