Modelling of soil improvement and reinforcement against liquefaction
Sıvılaşmaya karşı zemin güçlendirilmesinin modellenmesi
- Tez No: 129391
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET SIVILAŞMAYA KARŞI ZEMİN GÜÇLENDİRİLMESİNİN MOBELLENMESİ Bu etraflı çalışma, zemin sıvılaşması ve zemin İslah ve güçlendirilmesi konularına deyinmektedir. Bu çalışma kapsamında ilk olarak SPT ve CPT ve bu testlerin kullanımı anlatılmaktadır. Bundan sonra sıvılaşma, sıvılaşma potemiydinin tayini ve zemin İslah ve güçlendirme metottermın tanımları tartışılmaktadır. Bu konulan aydınlatmak için izmit Carrefoursa sahası örnek olarak çalışılmıştır. Zemin koşullarının anlaşılması ve iki farklı grid aralıkları halinde uygulanmış jet grout yöntemi ile zemin güçlendirmesinin ardından kalite kontrolü için yaklaşık toplam 90 adet CPT ve 17 adet SPT yapılmıştır. Bu testler sayesinde zemin profili ve parametreleri belirlenmiştir. Bu tezdeki çalışma iki yaklaşımdan ibarettir. Birinci yaklaşım CPT yoluyla sıvılaşma probleminin tayinidir. Güçlendirmeden önceki ve sonraki CPT sonuçlarının değerlendirilmesi ile jet grout yönteminin verimliliği değerlendirilmiştir. ikinci yaklaşım ise FLAG (Fast Lagrangian Analysis of Continua) kullanarak sahanın modellenmesidir. Sahanın mevcut hali ve güçlendirilmiş hali ayrı ayrı modellenmiş, programın sonuçlan karşılaştırılmıştır. Son olarakta, her iki yaklaşımdan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Tüm çalışmalar neticesinde, jet grout yönteminin İzmit CarrefourSa Sahası için sıvılaşmaya karşı uygun bir çözüm olduğu ve sismik yüklemeye karşı etkin bir yol olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MODELLING OF SOIL IMPROVEMENT AND REINFORCEMENT AGAINST LIQUEFACTION This comprehensive study is focused on soil liquefaction and soil improvement and reinforcement subjects. Within the scope of the study, first CPT and SPT and their uses are briefly explained. Then the definitions of liquefaction, liquefaction potential assessments and soil improvement and reinforcement methods are discussed. In order to implement these concepts, a case study on Izmit Carrefoursa site is performed. In the subject site about 90 CPT and 17 SPT were done totally to identify the preliminary soil conditions and quality assurance of soil reinforcement consisting of jet grout columns in two grid patterns. By these tests soil profile and parameters are detected. The study in this thesis involves two approaches. The first approach is identifying the liquefaction problem using integrated CPT method for the site. CPT results pre and post reinforcement is appraised to assure the effectiveness of jet grout column application. The second approach is modelling the site using FLAG (Fast Lagrangian Analysis of Continua). The original site and the reinforced site are both modelled and their outputs are compared. Finally, the results of both approaches are appraised and compared. These studies concluded that for the Izmit CarrefourSA Site, application of jet grouting system to mitigate liquefaction hazard was a beneficial solution and an effective way to increase the resistance against seismic loading.