VLSI implementation of a multiwavelet filter bank
Çok dalgacıklı süzgeç kümesinin tümleşik devre ile gerçeklenmesi
  1. Tez No: 129392
  2. Yazar: HAKAN SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR, PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET ÇOK DALGACIKLI SÜZGEÇ KÜMESİNİN TÜMLEŞİK DEVRE İLE GERÇEKLENMESİ Bu tezde, gerçek zaman bilgilerini işleyen çok dalgacıklı süzgeç kümesinin tümleşik devre ile gerçeklenmesi sunulmuştur. Süzgeç kümesi gerçeklenmesi analiz ve sentez bölümlerinden oluşur. Analiz bölümü genel olarak dört blok kullanır, bunlar; önişleme (satır satır), önişleme (kolon kolon) ve ayrışım (satır satır), ayrışım (kolon kolon) bloklarıdır. Sentez bölümü de dört blok kullanır, bunlar; birleşim (kolon kolon), birleşim (satır satır) ve son işleme (kolon kolon), son işleme (satır satır) bloklarıdır. Bu bloklar, giriş işaretini belirtilen yönlerde işlerler. Bu gerçekleme dokuz bitlik giriş işaretlerini işlemek için tasarlanmıştır. Süzgeç katsayıları matris yapılıdır ve çok dalgacıklı süzgeç kümeleri kullanılmıştır. Bu yüzden bir boyutlu giriş işareti, iki boyutlu giriş işareti elde edebilmek için işlenmelidir. Bu uygulama için kritik örneklenmiş ön işleme kullanılmıştır. Sentez bölümünde, birleştirilen işaret tek boyutlu çıkış işareti elde edebilmek için son işlenmelidir. Öngörülen mimari 0.7 -// m CMOS Mietec teknolojisi ile gerçeklenmiştir. Çok dalgacıklı süzgeç kümesinin modellenmesi ve benzetiminde VHDL (geniş çapta tümleşik devre donanım tanımlama dili) kullanılmıştır. Tasarımın tümü Mentor Graphics yazılım program paketi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VLSI IMPLEMENTATION OF A MULTIWAVELET FILTER BANK In this thesis, the VLSI implementation of a multiwavelet filter bank, processing real time data is presented. The filterbank implementation consists of analysis and its Perfect Reconstruction (PR) synthesis part. Analysis part is using mainly four blocks, which are row-wise, preprocessing, column-wise preprocessing, row-wise decomposition and column-wise decomposition blocks. These blocks process the input signal in the defined direction. The synthesis part is also using four blocks, which are column-wise reconstruction, row-wise reconstruction, column-wise postprocessing and row-wise postprocessing blocks. In these blocks input signal is processed in the defined direction. The implementation is designed to process 9 bit input signals. The filter coefficients are matrix valued and multiwavelet filterbanks are used. Because of this, ID input signal must be preprocessed in order to get a 2D input. For this application, critically sampled preprocessing is used. At the synthesis part, the reconstructed signal must be postprocessed in order to get a ID output signal. The proposed architecture is implemented by using 0.7-// m CMOS Mietec technology. VHDL language is used for modelling and simulation of the multiwavelet filterbank. The whole design is generated by using Mentor Graphics software package.