Broadband microwave amplifier design via real frequency technique
Reel frekans tekniği ile geniş bantlı mikrodalga kuvvetlendiricisi tasarımı
- Tez No: 129398
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET REEL FREKANS TEKNİĞİ İLE GENİŞ BANTLI MİKRODALGA KUVVETLENDİRİCİSİ TASARIMI Bu tezde geniş bandlı empedans uyumlaştırılması probleminin çözümlenmesinde kullanılmak üzere, basitleştirilmiş bilgisayar destekli tasarım prosedürü olan Reel Frekans Tekniği sunulmuştur. Bu yöntem mikrodalga kuvvetlendiricileri giriş ve çıkış dengeleyici ya da empedans uyumlaştırıcılarının tasarlanmasında kullanılabilmektedir. Empedans uyumlaştırıcılarının tasarlanmasında önceden devre topolojisi ya da sistem transfer fonksiyonu seçilmeden, kaynak ve yükden alman fiziksel ölçümler kullanılmıştır. Tasarım örneği olarak, seçilen bipolar transistorun arzu edilen frekans aralığında ölçülmüş olan saçılma parametreleri kullanılarak tek katlı mikrodalga kuvvetlendiricisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BROADBAND MICROWAVE AMPLIFIER DESIGN VIA REAL FREQUENCY TECHNIQUE In this thesis, a Computer-Aided Design (CAD) procedure, which is a simplified“Real Frequency”technique, is introduced for treating the broadband matching problems. The method can be applied to the interstage equalizers for microwave amplifiers. It utilizes the measured data obtained from the generator and load networks. Neither a priori choice of an equalizer topology, nor an analytic form of the system transfer function is assumed. The optimization process of the design procedure is carried out directly in terms of a physically realizable, unit normalized reflection coefficient which describes the equalizer alone. Based on the load-generator matching technique a sequential procedure to design microwave amplifiers is presented. An example is given for a single stage, BJT amplifier proceeding directly from the measured scattering parameters of the device over the frequency band of interest.