Comparison of critical chain and critical path methodologies in construction management
İnşaat yönetiminde kritik zincir ve kritik yol metodolojilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 129399
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET inşaat yönetiminde kritik zincir ve kritik yol metodolojilerinin karşılaştırılması Peter Drucker'a göre, yönetimin temel görevi, ortak hedeflerle, ortak değerlerle, doğru bir yapı ile ve gerçekleştirmeleri gereken eğitim ve gelişmelerle ile, insanları birlikte hareket etmelerini sağlamak ve değişime cevap verecek hale getirmektir. Yönetimin bu tarımımda en önemli konu değişime cevap verebilmektir. İnşaat sektörü daha fazla rekabetçi olmakta ve her konuda gelişme ihtiyacım ortaya koymaktadır. Geleneksel olarak, İnşaat sektörü giriş için az engele sahiptir ve nakit olarak artıdadır. Değişim kaçınılmaz olup, önemli imkanlar yaratmaktadır. Müşteriler tarafından, proje performansının her konusunda zaman, kalite ve maliyet olarak daha fazla tahmin edilebilirlik talep edilmektedir. Aynı şekilde piyasalar ve ortaklar daha fazla tahmin edilebilirlik talep etmektedirler. Kazananlar risk ve belirsizliği daha iyi yönetenler olacaktır. Proje ortaklan zaman, kalite ve süre belirliği talep etselerde, projeler gecikir, bütçelerini aşar ve genellikle kapsamları değişir. Standish Group tarafından yapılan bir çalışmaya göre İT projelerinin yüzde 30'u tamamlanmadan iptal edilmiş, yüzde 75'i geç tamamlanmış, ve ortalama maliyet aşımı yüzde 189 ve zaman asamı yüzde 222 olmuştur. Amerikan Enerji Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışmaya göre son 20 yılda 80 projenin 31 'i 10 Milyar US$ harcandıktan sonra iptal edilmiş, projelerin yüzde 50'sinde zaman gecikmesi ve yüzde 28'inde maliyet artışı olmuştur. Projeleri nasıl yönettiğimiz konusunda yeni metodolojiler ve sistem düşüncelerini uygulamaya koymalıyız. Bu tez çalışması,“Kısıtlar Teorisi”nin“Kritik Zincir”ve“Kritik Yol”Metodolojilerini karşılaştırarak, avantaj larını ortaya koymaya çalışmaktadır. Dr. E. Goldratt tarafından geliştirilen“Kısıtlar Teorisi”, organizasyonun ileri gitmesini engelleyen ve“Kısıt”olarak adladırılan bazı kaynaklan ortaya çıkarıp, bunlara yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARISON OF CRITICAL CHAIN AND CRITICAL PATH METHODOLOGIES IN CONSTRUCTION MANAGEMENT According to Peter Drucker, the fundamental task of management is, to make people capable of joint performance through common goals, common values, the right structure, and the training and development they need to perform and respond to change. The important issue in this description is to respond to change. As Construction sector become more competitive, the need for improvement embraces every aspect of business. Traditionally, construction had low barriers to entry and cash positive. Change is inevitable and provides extraordinary opportunity. It is being driven by demands from clients, markets and the share holders for greater predictability in project performance in all respects- time, quality and cost. Winners will be the ones able to manage the risk and uncertainity. Although the stakeholders require predictability in time, quality and cost, Projects are late, over budget and mostly change is scope. According to a study by Standish Group, 30 per cent of IT projects cancelled before finished, 75 per cent of completed projects are late, average cost overruns are 189 per cent and average time overruns are 222 percent, and according to a study by USA Ministry of Energy in the last 20 years, 31 of 80 projects was cancelled after spending US$10 billion, 50 per cent of them have time delays, 28 per cent of them cost overruns. In order to overcome these consequences, new methodologies or system thinking has to be adapted to how we manage projects. This thesis study tries to identify the benefits from an improvement methodology called“Critical Chain”developed through the“ Theory of Constraints”by comparing with the former Critical Path Methodology. Theory of Constraints, developed by Dr. Eliyahu Goldratt, uses methodologies to identify and focus specific resources, which restrict organization's ability to improve, which are called“constraints”.