Comparison of legislations in Turkey, USA and EU related to water resources protection
Su kaynaklarının korunmasıyla ilgili Türkiye, ABD ve AB'deki yasa ve yönetmeliklerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 129400
  2. Yazar: AYŞE BEYZA AĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ERDİNÇLER, DOÇ. DR. BEYZA ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
VI ÖZET Nüfus artışı, şehirleşme ve endüstrileşmeyle beraber hızla artan çevre kirliliği tüm doğal kaynaklan olumsuz etkilemektedir. Su kaynaklan bu doğal kaynaklardan bir tanesidir ve yalnız çevresel denge için değil tüm canlı hayatı için çok önemlidir. Sonuç olarak, su kaynaklarını kirliliğin olumsuz etkilerinden korumak ve su kalitesini kontrol edebilmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği üyeleri gibi pekçok gelişmiş ve de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kanun ve yönetmelikler hazırlanmıştır. Su kaynaklarının gelecek nesilleri de düşünerek etkili bir şekilde korunmaları var olan yasa, yönetmelik ve kurallarla onların uygulamalarına dayanır. Bu çalışmada Türkiye'de, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerde var olan, su kaynaklarının korunması ve kirliliğin önlenmesi için çıkarılan başlıca yasal düzenlemeler incelenmiştir ve Türkiye ile diğer ülkeler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Yönetmelikler üzerinde yapılan inceleme ve karşılaştırmalara ek olarak Ek A'da verilen 34 soru doğrultusunda Çevre Bakanlığı, yerel belediyeler ve şehir belediyeleri ve de su kaynaklarının korunmasıyla ilgili Devlet Su İşleri, DSİ, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, İSKİ, gibi diğer ilgili kuruluşlarla görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada Amerika Birleşik Devletleri'nde var olan kurallar ve yönetmeliklerin uygulamaktı da incelenmiş ve Türkiye'deki uygulamalarla karşılaştırmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki Amerika Birleşik Devletleri'nde çevre kirliliğinin önlenmesi ve su kaynaklarının korunması için daha güçlü ve sistematik bir yapı vardır. Türkiye, Avrupa Birliği üyeliği'ne aday ülke olduğu için yönetmeliklerin karşılaştırılması Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine çevre ve su kaynaklarının korunması anlamında hazır olup olmadığım anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Sonuç olarak, hem yönetmeliklerin yapısında hem de uygulamalarda ki bir takım eksiklikler ortaya konmuş ve de bunları gidermeye yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The environmental pollution increasing with the population, industrialization and urbanization has been affecting all natural resources negatively. Water resources are one of these resources and they are important very much for environmental stability and all living organisms. Thus, several laws and regulations have been prepared in a lot of developed countries such as the US and the member countries of the EU and in some developing countries such as Turkey for protection of water resources against adverse effects of the pollution and control water quality. The protection of water resources effectively by taking into account also future generations is based on the application of existing rules, laws and regulations. In this study, the main environmental legislations issued for the prevention of water pollution and the protection of water resources in Turkey, US and the member countries of the EU were analyzed and comparisons were made between Turkey and other mentioned countries. fii addition to the analysis and the comparisons on laws, rules and regulations, interviews, based on 34 questions given in Appendix A were made with the Ministry of Environment, local and city municipalities, and some institutions related to water resources protection such as Istanbul Water and Sewerage Administration, ISKI, or State Water Works, DSI. The study also covered the comparison of the application at the legislations in Turkey and the US. Study revealed that there is a more powerful and systematic structure for the prevention of environmental pollution and the protection of water resources in the US. Currently, Turkey is a candidate for the EU Membership. It is then crucial to analyze and compare the protection of water resources and prevention of water pollution regulations issued in Turkey and EU Member States to analyze whether Turkey is readyfor the membership of the EU in terms of the protection of environment and water resources. The results of the study showed that there are considerable differences in terms of some deficiencies in the water resources protection legislation issued in Turkey when compared to the US and the EU legislations. Some recommendations were also made on the deficiencies noticed in the Turkish legislation on water resources protection.