Designing automated office
  1. Tez No: 1294
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERBUĞ KURŞUNLUOĞLU
  3. Danışmanlar: MEHMET ASATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET ELEKTRONİK BÜRO TASARIMI ERBU? (KURŞUNLUO?LU), Çiğdem Yüksek Lisans Tezi, Yapı Bilgisi, Mimarlık Tez Yöneticisi : Mehmet Asatekin Temmuz 1987, 125 sahi f e Bu çalışmada büro alanlarının gelişen teknoloji ile birlikte geçirdiği değişim ve 'elektronik büro' diye adlandırılan büro tipinin ortaya çıkışı ve özellikleri belirlenmiştir. Tezin ilk kısımlarında tarihçe, büro tipleri ve mobilyası konusunda genel bilgi verilmiş ve sistem yaklaşımının özellikleri incelenip büro mobilyası sistemine giriş yapılmıştır. Daha sonra büro mobilya sisteminin birimleri ve seçim kriterleri konusunda bilgi verilmiştir. Büronun değişiminin bir parçası olan büro bina ve alanlarının özellikleri incelenmiş ve daha çok elekronik büro kullanımı için gerekli tasarım faktörlerine önem verilmiştir.Büro organizasyonu ve buna bağlı alan hesaplaması için önerilen yöntemlerden büro planlaması bölümünde bahsedilmiş ve bütün bunların yine sistem yaklaşımı içinde çözülmesi önerilmiştir. Ayrıca büro çevresinin psikolojik ve fizyolojik yönden önemi üzerinde durulmuş, insan-makine ilişkisinde adaptasyonu kolaylaştırmak ve sağlıklı kılmak için ergonomik öneriler getirilmiştir. Tezin son bölümünde geleneksel büro ve elektronik büro karşılaştırılıp, elektronik büro için gerekli olan tasarım faktörleri belirtilmiştir. Anahtar kelimeler - Büro, Geleneksel büro, Elektronik büro, Büro mobilyası, Sistem, Büro çevresi, Ergonomi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGNING AUTOMATED OFFICE ERBUG (KURŞUNLUOGLU), Çiğdem. M.S. in Building Science, Architecture Supervisor : Mehmet Asatekin July 1987, 125 pages In the present study, the change in office in relation to developing technology and the emergence of automated office and its characteristics are examined. At the beginning of the thesis a general knowledge about office history, types and furniture are given and the characteristics of systems approach is reviewed to make an introduction to office system design. Then the items and the requirements of the office furniture system is identified. Office buildings are considered as a part of the change in the office and these buildings are examined giving much emphasis to the design considerations of automated office. IllThe suggested methods for office organization and space calculation are given in office planning part and it is suggested that they should be solved considering systems theory. Also the psychological and physiological factors in office environment are considered and ergonomic solutions are suggested to enable easy and healthy adaptation in man-machine interface. At the last part of the thesis conventional office is compared with automated office and design considerations are listed for automated office. Key words - Office, Conventional Office, Automated Office, Office Furniture, System, Office Planning, Office Environment, Ergonomics IV