Basic pipe flow computations
- Tez No: 1295
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHA SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET TEMEL BORU AKIM HESAPLAMALARI IŞI K.Ahmet Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Süha Sevük Temmuz 1987, 158 s ahi f e Bu tezde, boru sistemlerinde düzgün akımların ve hidrolik geçişle rin, denge bacalarında kitle salınımlarının sayısal çözümleri mikro bil gisayarlar için“Basic”dilinde yazılarak programlar geliştirildi. Düzgün akımlar için oluşturulan bilgisayar programı Hardy-Cross çözüm tekniğini kullanır ve pompalar, su depoları ve vanaları ihtiva eden boru şebekelerini idare eder. Hidrolik geçişlerin (su darbesi) çözümü için oluşturulan program, sayısal çözüm tekniği“Karakteristik method”u kullanır ve değişik olası üst ve alt sınır koşullarında meydana gelen geçiş problemlerini yönetir. Denge bacalarında kitle salınım! arı sayısal çözümü, değişik sonlu farklar teknikleri kullanılarak incelendi ve“Basit Aritmetik metodu”kul lanılarak değişik akım şartları ve tank çeşitleri için bilgisayar program ları geliştirildi. Herbir bilgisayar programının kullanımı örneklerle gösterildi. ANAHTAR KELİMELER: Boru akımları, Şebekeler, Su darbesi, Kitle salimini, Sonlu farklar metodu. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“BASIC”PIPE FLOW COMPUTATIONS : I ŞIK, Ahmet M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof.Dr.A.Suha SEVÜK July 1987, 158 pages In this thesis, programs are developed for microcomputers in the Basic Language for the numerical solution of; steady flows and hydraulic transients in pipe systems, and mass oscillations in surge tanks. Computer program for the steady flows, utilizes the Hardy-Cross solution technique and it can handle pipe networks including pumps, reservoirs and valves. The program for the solution of hydraulic transients (waterhammmer) utilizes the“Method of Characteristics”numerical solution technique and it can handle transient problems in a pipeline, resulting from various possible upstream and downstream boundary conditions. Numerical solution of Mass oscillations in surge tanks are first investigated using various“Finite difference techiques”, and then computer programs are developed using“Simple-Arithmetic-Method”for various flow conditions and tank variations. Use of each computer program is illustrated by examples. KEYWORDS: Pipe flows, Networks, Waterhammer, Mass oscillation, Surge tank, Finite differences method, -iii-