Supply chain contract with limited quantity flexibility in a multi-period setting
Çoklu periyotta, kısıtlı sipariş miktarı esnekliği bulunan bir tedarik zinciri kontratı
- Tez No: 129411
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET ÇOKLU PERİYOTTA, KISITLI SİPARİŞ MİKTARI ESNEKLİĞİ BULUNAN BİR TEDARİK ZİNCİRİ KONTRATI Bu çalışmada, talep miktarını değiştirmede esneklik seçeneği olan gelir paylaşım kontrat modeli oluşturulmuştur. Bir tedarikçi ve bir perakendeciden oluşan iki aşamalı tedarik zinciri çok periyottu zaman sürecinde incelenmiştir. Perakendeci, dönemler arasında değişen ve belirli bir kümülatif dağılım fonksiyonuna sahip olan bir stokastik pazar talebiyle karşı karşıyadır. Tedarikçi perakendecinin talep miktarını arttırması için gelir paylaşım kontrat modelini önerir. Fakat buna karşılık perakendeci talep miktarını bir dönem önceden tedarikçiye bildirmek zorundadır. Bir sonraki dönemde perakendeci sipariş miktarını sınırlı bir esneklik içinde (üst ve alt limitlere bağlı kalacak şekilde) belirlemekle yükümlüdür. Bu kontrat yapısını gösteren matematiksel model tedarikçi, perakendeci ve sistem için hem sabit hem de değişken birim maliyet değerleri ile oluşturulmuştur. Problem iki aşamada ele alınmıştır. İlk olarak kontrat parametreleri belirlenmiş, ikinci olarak da perakendecinin sipariş/tahmini sipariş miktarlarının nasıl bulunacağı açıklanmıştır. Geliştirilen matematiksel problemin çözümü zor olduğu için algoritmik bir çözüm metodu kullanılmıştır. Sayısal veriler kullanılarak bu çözüm metodunun performansı incelenmiştir. Kontrat parametrelerindeki değişiklerin perakendeci ve tedarikçinin karları üzerindeki etkileri deneysel olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SUPPLY CHAIN CONTRACT WITH LIMITED QUANTITY FLEXIBILITY IN A MULTI-PERIOD SETTING In this study, a revenue sharing contract model with quantity flexibility option is developed. A two-stage supply chain consisting of one retailer and one supplier is studied in a multi-periodic setting. The retailer faces a stochastic market demand with a known cumulative distribution function, which is not stationary. In order to motivate the retailer to order more, the supplier offers a revenue sharing contract, in which the retailer should commit his order quantity one period prior to the ordering time. In the next period, the retailer places his orders with limited flexibility such that they satisfy upper and lower bounding conditions. The mathematical model is developed to represent this contract for the retailer, supplier and the system under both stationary and non-stationary cost cases. The problem is considered in two steps. First, the contract parameters are determined and then the determination of the order quantities and the commitments of the retailer are explained. Since it is difficult to solve the resulting model in an exact manner, an algorithmic solution procedure is developed to determine an approximate solution. Numerical examples are designed to illustrate the performance of this solution procedure. The effect of the contract parameters on profit values is monitored by experimentation.