Demand for household water: A contingent valuation study in the city of Diyarbakır
Evsel kullanım suyu talebi: Diyarbakır ilinde bir 'koşula bağlı değerleme (contingent valuation)' çalışması
  1. Tez No: 129425
  2. Yazar: ŞEYLA ERGENEKON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışma,“Koşula Bağlı Değerleme (Contingent Valuation)”yönteminin yardımıyla Diyarbakir kentinde evsel su hizmetlerinin iyişleştirilmesine olan talebi ölçmektedir. Çalışmada kullanılan veriler 618 su ve atıksu abonesi ile yapılan anket görüşmeleri ile elde edilmiştir.. Su hizmetlerine olan talebi belirleyen faktörler: suyun fiyatı, hanenin geliri, cinsiyet, eğitim düzeyi, hane büyüklüğü ve hanelerin kullandıkları su kaynaklan ve bunların kalitesiyle ilgili görüşlerine ilişkin dört kukla değişkendir. Diyarbakir için su hizmetlerinin fiyat elastikiyeti oldukça düşüktür; çoklu regresyon analizi ile bu elastikiyet 0,27,“sabit etkiler”modelinde ise 0,28 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlardan biri şudur: kişilerin satınalma kararlarını etkileyen tek faktör gelir olmadığından, fakir bölgelerde halkın ödeme istekliliği beklenenden yüksek düzeyde olabilir. Bir diğer önemli sonuç ise,“Koşula Bağlı Değerleme”yönteminin, uygulamadaki tüm zorluklarına ve potansiyel sapmalarına rağmen gelişmekte olan ülkelerde de uygulanabileceği ve anlamlı sonuçlar verebileceğidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study estimates the demand for improved household water services in the city of Diyarbakir with the help of the Contingent Valuation (CV) technique. Data is gathered by interviewing 618 water and wastewater customers. The factors affecting the demand for improved water services are found to be: price of water, income of household, gender, education level, household size and four dummy variables related to the sources of water used by the respondents and their perception of the quality of these sources. The demand for water services is quite inelastic in Diyarbakir; the price elasticity of demand for household water services is measured as 0.27 by the multiple regression analysis and 0.28 by the fixed effects model. The study concludes that people's willingness-to-pay may be higher than expected in poor regions, since there are other factors than income that affect people's purchasing decisions. Another important conclusion is that the CV technique can reveal meaningful results in developing countries inspite of the potential biases and difficulties in application.