Genetic analysis in four neurological disorders
Dört nörolojik hastalıkta genetik analiz
- Tez No: 129424
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET DÖRT NÖROLOJİK HASTALIKTA GENETİK ANALİZ Homozigotluk haritalaması, otozomal çekinik geçişli hastalıkların genlerinin yerlerinin belirlenmesi için etkili bir stratejidir ve bu çalışmada iki nörolojik hastalığın genlerinin yerlerinin saptanması amacıyla kullanılmıştır. Hastalıklardan ilki infantil nöroaksonal distrofidir ve bitkisel hayat benzeri bir klinik tabloya yol açan progresif nörodejenerasyon sergiler. Araştırmada yer alan ikinci hastalık olan idyopatik bazal ganglia kalsifikasyonu ise, erken yaşta ortaya çıkan ve fiziksel ve bilişsel gelişimi etkileyen bir nörolojik hastalıktır. Her iki hastalık için de istatistiksekolarak anlamlı aday lokuslar saptanmamıştır. Bu çalışmada yer alan üçüncü hastalık mikrohidranensefalidir (MHAC). Hastalık, mikrosefaliyle hidranensefalinin nadir olarak birleşmesinden ortaya çıkmış otozomal çekinik geçişli bir hastalıktır. MHAC için daha önce belirlenmiş olan lokus daha ayrıntılı olarak haritalandırılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise istisnai Duchenne musküler distrofi (DMD) hastalarında distrofin translasyonu okuma çerçevesinin restorasyonunun temelinde yatan mekanizma araştırılmıştır. DMD, X kromozomu geçişli çekinik bir nöromusküler hastalıktır. Proteindeki translasyon okuma çerçevesini bozan mutasyonların ölümcül DMD fenotipine, bu yapıyı bozmayan mutasyonlarınsa hafif seyirli bir fenotipe yol açtığı savı ortaya atılmıştır. Fakat okuma yapısını bozan mutasyonlara sahip olduğu halde hafif klinik semptomlar gösteren hastalara da rastlanmış ve bunlar okuma çerçevesihipotezi istisnai hastalan olarak adlandırılmıştır. Çalışmanın sonuçları ekson 44 delesyonlu hastaların mRN Alarından ekson 45 'in de atılmasına neden olacak bir kırpılma mekanizmasına delil sağlamıştır. DNA delesyonuna rastlanmayan DMD hastalarında distrofin proteininin Western blotting tekniğiyle incelenmesi de çalışmada yer almıştır. Tekniğin büyük DNA delesyonlarından kaynaklanmayan distrofin bozukluklarını saptamak için değerli bir araç olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT GENETIC ANALYSIS IN FOUR NEUROLOGICAL DISORDERS Homozygosity mapping is a powerful strategy used to identify loci for autosomal recessively inherited diseases. In this study, it was used for the purpose of mapping the genes responsible for two autosomal recessive neurological disorders. The first one was infantile neuroaxonal dystrophy (INAD), characterized by a progressive neurodegeneration that leads to a state resembling vegetative life. The second one was idiopathic basal ganglia calcification (IBGC), an early-onset neurological disease that affects physical and cognitive development. No statistically significant candidate locus for INAD was identified for either disorders. The third disorder that was investigated in this study was microhydranencephaly (MHAC). It is the rare association of microcephaly with hydranencephaly which is inherited in an autosomal recessive fashion. A previously identified locus for MHAC was fine mapped. In the fourth part of the study, the mechanism underlying the restoration of the dystrophin translational reading frame in exceptional Duchenne muscular dystrophy (DMD) patients was investigated. DMD is an X-linked recessive neuromuscular disorder. It has been hypothesized that mutations that disrupt the translational reading frame produces a lethal DMD phenotype, whereas mutations that leave the reading frame in-frame leads to a mild phenotype. However, patients manifesting mild clinical symptoms with out-of-frame mutations are encountered and referred to as reading frame hypothesis exception patients. The results presented evidence for a splicing mechanism that could cause the additional deletion of exon 45 in mRNA of the patients with exon 44 deletion. Analysis of the dystrophin protein in DMD patients with no DNA deletions by Western blotting technique was also included in the study. The technique proved to be a valuable tool to identify dystrophin defects which are not due to large deletions in the DNA.