Beta-thalassemia in Turkey: Molecular analysis of the beta-globin gene and the beta-13 mutation on gene expression
Türkiye'de beta-talasemi: Beta-globin geninin moleküler analizi ve beta-13 mutasyonunun gen anlatımı üzerindeki etkisi
- Tez No: 129426
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE BETA-TALASEMI: BETA-GLOBİN GENİNİN MOLEKÜLER ANALİZİ VE BETA-A13 MUTASYONUNUN GEN ANLATIMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Hemoglobinin kalıtsal hastalıkları iki büyük gruba ayrılır, yapısal bozukluklar ve talasemiler. Beta-talasemi, hemoglobindeki P-zincirlerinin sentezinin azalması ya da tamamen ortadan kalkması ile tanımlanır. Yaklaşık 180 B-talasemi mutasyonu bilinmektedir. Bunlar B-globin gen anlatımının, kopyalama, mRNA işlenmesi, çeviri, çeviri-sonrası stabilite gibi tüm aşamalarım etkilerler. Türkiye'de klinik ve moleküler düzeyde çok heterojen olan B-talasemi, 40' ı aşkın mutasyona yol açar. Bu çalışma iki ana araştırma alanından oluşmaktadır. Bunlardan ilki B-talasemi ve anormal hemoglobinlerin moleküler analizidir. Bu çerçevede, merkezimize başvuran 248 P-talasemi hastasının mutasyonları tanımlandı ve 41 riskli aileye doğum öncesi erken tam sunuldu. Olguların yüzde 95'inde mutasyonlar basan ile tanımlandı. Bu analizler, beşi nadir P-talasemi, üçü anormal hemoglobin mutasyonu olmak üzere 24 farklı P-globin mutasyonunun tanımlanması ile sonuçlandı. 1993 yılında ilk defa laboratuvarımızda tanımlanan, P-globin geninin 3' UTR bölgesindeki 13 bazlık bir delesyonun etki mekanizması açıklanamamıştı. Tezin ikinci bölümünde, bu mutasyon model olarak kullanılarak, 3' UTR' in gen anlatımındaki işlevi araştırıldı. Analizlerde, aile bireylerinin kemik iliği ve kan örneklerinin yanısıra bu araştırma için üretilmiş transgenik fareler kullanıldı. Genel beklentinin aksine, 13 bazlık mutasyonun hem insanda, hem de transgenik farelerde B-globin mRNA' sının stabilitesini etkilemediği görüldü. Sonuçlar, mutasyonun çekirdek-içi işlenme ve mRNA'nın çekirdekten sitoplazmaya nakli gibi işlemlere etki edebileceğini göstermekte ve bu anlamda P-globin geninin 3 'UTR bölgesine, gen anlatımında yeni görevler yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BETA-THALASSEMIA IN TURKEY: MOLECULAR ANALYSIS OF THE BETA-GLOBIN GENE AND THE EFFECT OF THE BETA-A13 MUTATION ON GENE EXPRESSION The inherited disorders of hemoglobin are divided into two large groups, the structural hemoglobin variants and the thalassemias. Beta-thalassemia is characterized by reduced or absent production of the P chains of hemoglobin. Approximately 180 P- thalassemia mutations are known, which affect every level of P-globin gene expression like transcription, mRNA processing, translation and post-translational stability. Beta- thalassemia in Turkey is very heterogeneous at clinical and molecular levels, resulting in more than 40 mutations. This thesis has two main fields of investigation. The first subject of this study is composed of the molecular analysis of P-thalassemia and abnormal hemoglobins. In the framework of this field, a total of 248 P-thalassemia patients, referred to our center, were analysed for the identification of their mutations, and prenatal diagnosis was offered to 41 couples at risk. The mutations in 95 per cent of the cases were determined successfully. These analyses resulted in the identification of 24 different P- globin mutations, including five rare P-thalassemia and three rare hemoglobin mutations. In 1993, a novel 13 bp deletion in the 3' UTR of the P-globin gene, was described in our laboratory, the effect of which remained unknown. In the second part of this study, this mutation was used as a model to investigate the function of the 3 'UTR in gene expression. The analyses were conducted using bone marrow and peripheral blood samples of the family members and transgenic mice, generated for this study. In contrast with the general anticipation, this 3' UTR mutation was not found to affect the stability of the P-globin mRNA both in humans and in transgenic mice. Our results indicate that it might affect processes like nuclear processing and nuclear-to-cytoplasmic transport of mRNA endowing the 3' UTR region of the P-globin gene with new functions in gene expression.