Quantum hesaplamasında teleportation
Teleportation in quantum computing
- Tez No: 129493
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
VII ÖZET QUANTUM HESAPLAMASINDA TELEPORTATION Geçilen son yüzyılda kuantum kuramının fiziğe dahil olmasıyla, klasik anlamdaki herşey yeniden sorgulanmaya başlanmıştır. Elde edilen teknolojik ilerlemelerle de, mevcut olan klasik dünya, yerini kuantum dünyasına bırakmak üzeredir. Bu çalışmada, klasik hesaplamanın yerini almaya hazırlanan kuantum hesaplama ele alınmış olup. ileride güvenlik ve haberleşme konusunda hayati öneme sahip olacağı düşünülen kuantum ışınlamasının kuramsal yanı ile deneysel aşamaları gözden geçirilmiştir. Kuantum ışınlamasının bilgisayar benzeşimi ise C programlama dili ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY TELEPORTATION IN QUANTUM COMPUTING Everything of the classical manner started to be requeried with the entrance of quantum theory into physics. And with the achieved technological advances, classical world is about to be replaced with quantum world. In this work; quantum computation, which is preparing to take over classical computation, has been elaborated, and also the theoretic aspects with experimental stages of quantum teleportation, which is considered to be the cruical to security and communication in future, are reviewed. The computer simulation of quantum teleportation has been implemented with C programming language.