Numerical analysis of finned downhole heat exchangers: A parametric study
Kanatlı daldırma tip ısı değiştirgecinin sayısal analizi: Bir parametrik çalışma
- Tez No: 121025
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
öz Bu çalışmada, çevresine radyal kanatlar yerleştirilmiş olan U-tipi kuyu içi eşanjörlerin performansları incelenmektedir. Kanatlı ve kanatsız tipteki U-tipi kuyu içi eşanjörlerin ısı transferi performansları incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Elde edilebilecek enerji miktarım belirleyebilmek için kuyu içi eşanjör yerleştirilmiş olan bir kuyu sayısal olarak modellenmiştir. Kanatlı ve kanatsız tipteki kuyu içi eşanj örterden elde edilen ısı transferi miktarım tespit etmek için BASIC dilinde bir program yazılmıştır. Bu programın doğruluğundan emin olabilmek için program sonuçlan kanatsız tipteki kuyu içi eşanj örler için yapılmış olan deneysel bir çalışmanın sonuçlan ile kıyaslanmıştır. Ayrıca kuyu ve kuyu içi eşanjör içerisindeki akışkan ve ısı transferini inceleyebilmek için bu tipteki problemlerin çözümünde kullanılan FLUENT programı kullanılmıştır. FLUENT programının sonuçlan, yazılan programın sonuçlarım kontrol etmek amacıyla kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar ayrıca bize kanat parametrelerinin eşanjör performansına olan etkilerim gözlemleyebilme fırsatı vermektedir. Bu amaçla bazı örnek geometriler incelenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the performance of an U-type Downhole Heat Exchanger (DUE) with a new pipe arrangement, where circular fins are fitted around the legs of the DHE. In the present work the heat transfer performance of optimized DHE with circular fins is investigated and compared with that of optimized with bare type DHE. This study numerically models a well with a DHE to determine the heat flow that can be extracted by the DHE. A DHE program is written in BASIC language to investigate the heat transfer rate both for bare and finned type DHEs. In order to verify the accuracy of this program comparisons are made with an experimental work for bare type DHEs. Also a computational fluid dynamics program, FLUENT, is used to study fluid and heat flow processes in the well and DHE systems. The results of the FLUENT program are also used to compare the DHE program. The simulations carried out also enable us to determine the influence of the design parameters of the finned type DHEs. Some examples of optimized geometries are finally shown and discussed.