Gemi ana tahrik sistemi üzerindeki algılayıcıların bilgisayar ortamında monitörize edilip manyetik ortama kayıt edilmesi
PC based monitoring the ships main propulsion system sensors and data logging to the journal
- Tez No: 129502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET GEMİ ANA TAHRİK SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ ALGILAYICILARIN BİLGİSAYAR ORTAMINDA MONİTÖRİZE EDİLİP MANYETİK ORTAMA KAYIT EDİLMESİ Deniz Kuvvetleri'ne ait gemilerde makine devir değerleri belirli aralıklarla kullanıcı operatör tarafından jurnal kayıtları tutulmaktadır. Devir değerlerinin bilgisayar ortamında hassas bir şekilde monitörize edilip otomatik olarak kaydının tutulması kullanıcı personele büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Seyir esnasında bu verilerin gözlem altında tutulması, makine devrinde meydana gelebilecek her hangi bir anormallik durumunda (raks yapması, birden devrin yükselmesi veya alçalması gibi düzensizlikler) ani müdahale imkanı sağlamaktadır. Gemi ana tahrik sistemi üzerindeki algılayıcıların bilgisayar ortamında monitörize edilip manyetik ortama kayıt edilmesi konulu tez çalışmasının ikinci bölümünde PIC MCU'ların genel özelliklerinden, PIC16F877 MCU'dan, bu tez kapsamında kullanılan elektronik malzemelerin spesifik özelliklerinden, ve PIC-Assembler kod açıklamalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde takometre arabiriminin PIC-Assembler ve bilgisayar kaynak kodları yazılmış olup, ara birimin devre şeması ve devre şemasının açıklamalarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde takometre baskı devresinin bilgisayar bağlantısının nasıl yapıldığından ve bilgisayar ara yüz yazılımının kullanma talimatından bahsedilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY PC-BASED MONITORING THE SHIP'S MAIN PROPULSION SYSTEM SENSORS AND DATA LOGGING TO THE JOURNAL Journal recording of the machine revolution values by time intervals is done by the machine operator in the Turkish Navy. Monitoring the accurate machine revolution values and recording those values automatically would make the operator's job easier. While cruising, keeping the revolution values under control will help the operator for immediate reaction in such circumstances like abnormally waving, sudden increase or decrease of the revolution etc. In the second chapter of the“Pc-Based Montoring The Ship's Main Propulsion System Sensors And Data Logging To The Journal”thesis, PIC MCU's general specifications, PIC16F877 general specifications, electronic elements used in the PCB of the revolution counter and the PIC Assembler code explanations are discussed. In the third part of the thesis, the machine revolution interface, PCB circuit schematic, PIC Assembler code and the PC software code are discussed. In the last chapter, the connection of the PCB to the computer and the user manual of the interface software are discussed.