Pirinanın aktif karbon olarak değerlendirilmesi
Evaluation of oil waste by activated carbon
  1. Tez No: 129516
  2. Yazar: SİNAN GÜNEYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET PİRİNA' NIN AKTİF KARBON OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada zeytinyağı endüstrisi ileri olan ülkelerin önünde ciddi bir sorun olarak büyüyen pirina' nın aktif karbon üretimi için hammadde olarak kullanılması sonucu ekonomiye kazandırılması, atıkların minimizasyonu dolayısıyla çevreye olan zararlı etkileri en aza indirilmesi planlanmıştır. Buradan yola çıkarak pirina' nın uygun piroliz koşullarında değişen sıcaklıklarda (500° - 800 °C) karbonizasyonu sağlanmıştır. Yüzey alanını arttırmak için ise %5 ile %25 arasında değişen oranlarda çinkoklorür ilavesiyle aktivasyon sağlanmıştır. Elde edilen aktif karbonların yüzey alanları (BET) ölçülmüş ve en yüksek 437 m/g.>o yüzey alanına 700 C sıcaklık ve %10 ZnCİ2 ilavesiyle ulaşılmıştır. Çalışmanın buradan sonraki kısmında ise 700°C sıcaklıkta %10 ZnCI2 ilavesiyle üretilen aktif karbonla uçucu yağ asitlerinden asetik asit, bütirik asit ve propiyonik asitin giderim verimleri araştırılmış ve Freundlich ile Langmuir izotermlerine uygulanmıştır. Adsorpsiyon kinetik hız katsayıları asetik asit için 0,1344 mol/gr.dk, propiyonik asit için 0,086 mol/gr.dk ve bütirik asit için ise 0,1217 mol/gr.dk olarak hesaplanmış ayrıca bu üç asit için Freundlich izotermine uyduğu kanıtlanarak n ve Kf değerleri bulunmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF OIL WASTE BY ACTIVATED CARBON In this research, oil waste has been studied in minimizing its harmful effects for environment so as to gain a raw material for producing activated carbon. From this point of view, oil waste was carbonized at various temperatures between 500° and 800° C under suitable pyrolyse conditions. In order to increase surface area of samples, oil waste was activated by using various concentration of zincchloride between the range in 5 and 25 percent. Surface area of active carbon samples synthesized during the experimental studies was determined by means of BET. The maximum surface area,“437 m2/g”was obtained at 700°C process temperature by adding 10 percent of zincchloride. Adsorption efficiency of achetic acid, propionic acid and butyric acid over activated carbon samples synthesized by adding %10 zincchloride at 700°C process temperature was investigated and the results were applied to Freundlich and Langmuir isotherms. Adsorption coefficient rates of acetic, propionic acid and butyric acid were found relatively as 0,1344 mol/gr.dk, 0,086 mol/gr.dk and 0,1217 mol/gr.dk with the study performed by using volatile fatty acids. Determination of 'n' to be higher than one approves that the results are appropriate for Freundlich isotherm. VIII