Pirinadan üretilen aktif karbonun modifiye edilerek ağır metal adsorpsiyon özelliklerinin araştırılması
Investigation of heavy metal adsorption properties of modified activated carbon produced from olive stone
- Tez No: 606300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SADRETTİN ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, biyokütle atıklarından (tarımsal yan ürün atıklar) yüksek gözenekli madde hazırlanması, karbonizasyon mekanizmasının belirlenmesi ve hazırlanan gözenekli katıların adsorpsiyon davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında sulu çözeltiden ağır metallerin giderilmesi için adsorban olarak aktif karbon kullanılmıştır. Aktif karbon, zeytinyağı endüstrisi katı atığı olan pirinadan elde edilmiştir. Aktif karbonun ticari olarak satın alınması yerine bir atığı Pirinayı kullanarak üretilmesi milli ekonomimize bir katma değer kazandıracaktır. Seçilen bu ham materyal(pirina), ülkemizde ve bölgesel olarak bol miktarlarda bulunduğu için temini ucuz olup ve bu atıkların yakıt ve hayvan yemi dışında farklı amaçla daha verimli değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Çalışmanın ikinci aşamasında Pirinadan üretilen aktif karbon adsorban olarak kullanılarak ağır metallerin atık sulardan giderilmesi ile ilgili optimum koşulların tespiti yapılarak kinetik ve termodinamik açıdan incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda çevre kirliliğinde önemli rol oynayan bu endüstri atıklarının atık sulardan ağır metallerin giderilmesinde alternatif bir yöntem olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to prepare high porous material from biomass wastes (agricultural by-product wastes), to determine the carbonization mechanism and to determine the adsorption behavior of the prepared porous solids. In this thesis, activated carbon was used as adsorbent to remove heavy metals from aqueous solution. Activated carbon is obtained from olive oil, which is solid waste of olive oil. Producing activated carbon using a waste olive stone instead of buying it commercially will add value to our national economy. Since the selected raw material (olive stone) is abundant in our country and regionally, it will be cheaper to supply and it will be used more efficiently for different purposes other than fuel and animal feed. In the second stage of the study, activated carbon produced from pirina was used as adsorbent and the optimum conditions for removal of heavy metals from waste water were determined and investigated in terms of kinetics and thermodynamics. According to the findings, it is determined that these industrial wastes, which play an important role in environmental pollution, can be an alternative method for removing heavy metals from waste water.