Uydu görüntüleri yardımıyla meşcere parametrelerinin kestirilmesi ve orman amenajmanında kullanılması olanakları
Determination of stand parameters with satellite images and possibilities for using them in forest management
- Tez No: 129518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET“Uydu Görüntüleri Yardımıyla Meşcere Parametrelerinin Kestirilmesi Ve Orman Amenajmanında Kullanılması Olanakları”Orman Kaynakları Envanterinde bilgi kaynağı olarak en yaygın yersel ölçmelerden yararlanılmaktadır. Yersel ölçme ve gözlemler çok zaman alıcı ve pahalı bir yöntemdir. Yersel çalışmaları azaltmak amacıyla geniş ölçüde uzaktan algılama verileri kullanılmaktadır. Bu amaçla ülkemizde 1953 yılından bu yana meşcere tiplerini ve diğer nitelikli alanları ayırmak ve haritalamak amacıyla hava fotoğrafları kullanılmaktadır. Son yıllarda uydu teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, çok kanallı uydu verileri, ormancılık çalışmalarında geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Bugüne kadar, uydu verileri kullanılarak, biomas ve ağaç servetini belirlemek için yapılan çalışmalarda genellikle 30x30 m. çözünürlüklü Landsat-5 TM ve Landsat-7 ETM ve 20x20 m. çözünürlüklü SPOT-4 uydu verileri kullanılmıştır. Uzaysal çözünürlüğü yüksek, yeni satışa sunulan uydu verileri kullanılarak da meşcere parametrelerinin tahmin edilmesi ile ilgili araştırmaların yapılması önem taşımaktadır. Bu çalışmada, 10x10 m. uzaysal çözünürlüğe sahip SPOT-5 uydu verileri kullanılarak meşcere tiplerinin ayrılıp ayrılamayacağı ve uydu verilerine ait reflektans değerleri ile meşcere parametrelerinin kestirilmesi olanakları araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; SPOT-S uydu verisiyle amenajman planı düzenlemek amacıyla meşcere tipleri ayrımının yapılamayacağı, bununla birlikte yapılan stratifikasyonun ulusal veya bölgesel bazda yapılacak orman envanterinde kullanılmasının olanaklı olacağı belirlenmiştir. Sahilçamı meşcerelerinde SPOT-5 uydu verisinin 4. kanalı (1.58-1.75 um), ağaç serveti ve göğüs yüzeyine duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu durum Sahilçamı plantasyonlarında, regresyon tahmini ile çok fazlı örnekleme yöntemiyle ağaç serveti tahmininin yapılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Determination of Stand Parameters with Satellite Images and Possibilities for Using Them In Forest Management”Terrestrial measurements are commonly used as an information source in forest resoures inventory. Terrestrial measurements and observations are time consuming and expensive methods. To reduce ground works, remote sensing data are widely used. For these reasons, to separate stand types and other qualified areas and map them, aerial photos have been used in Turkey since 1953. Due to recent developments in satellite technology, multi spectral satellite data are used in a wide range in forestry studies. So far, data from 30x30 m resolution Landsat-5 TM and Landsat-7 ETM and 20x20 m resolution SPOT-4 satellite images have been used İn studies to estimate biomass and growing stock. It is important to conduct studies related to estimation of stand parameters by using data from satellite images with high spatial resolution that recently have been offered for sale. In this study, opportunities for estimating stand parameters with reflectance values belonging to satellite data and whether or not stand types can be seperated by using data from SPOT-5 satellite having spatial resolution were investigated. At the end of the evaluation, it seemed that to make forest management plan stand types can not be separated by using SPOT-5 satellite data, however, it can be possible to use stratified data in forest inventory that will be crried out either in local or regional scale. It was found out that fourth channel of SPOT-5 satellite data were sensible for growing stock and basal area in cluster pine (Pinus pinaster) stands. This case showed that in cluster pine plantations, growing stock can be estimated with multiphase sampling method and regresion analysis.