SF-OFDM sistemlerinde kanal kestirimi
Channel estimation for SF-OFDM systems
  1. Tez No: 129521
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Özet SF-OFDM SİSTEMLERİNDE KANAL KESTIRIMI Bant genişliğindeki kısıtlamalara rağmen geniş bantlı kablosuz iletişim sistemlerindeki talebin artışı, bu sistemlerde bant ve kalite verimliliğini artıran etkin kodlama ve modülasyon teknikleri üzerindeki çalışmaları artırmıştır. Bu çalışmalardan biri sönümlemeli kanallarda karşılaşılan kanal kapasitesindeki sınırlamayı kaldıran ve yüksek izge verimliliği ile güvenli iletişimi sağlayan iki teknolojinin fiziksel katmanda birleşiminden oluşan tümleşik iletim çeşitlemeli OFDM sistemleridir [1][2]. İletici çeşitleme sistemlerinde OFDM1 in kullanılması uzay-frekans kodlamalı OFDM (SF-OFDM) formunun kullanılmasına imkan vermektedir. SF-OFDM sistemlerinin yavaş düz sönümlemeli kanallar için uzay-zaman kodlamalı OFDM (ST-OFDM) ile aynı performansı verdiği ve daha zor bir yapı olan hızlı sönümlemeli kanallarda ST- OFDM'e göre daha iyi performans gösterdiği görülmüştür [1]. Bu tezde OFDM sistemlerinde en büyük çeşitleme kazancım sağlamak için alt bantları gruplandıran uzay-frekans ve uzay-zaman kodlaması göz önüne alınmış ve frekans seçici kanallar için uzay-frekans ve uzay-zaman kodlanmış OFDM sistemlerinde MAP algoritması yöntemiyle kanal kestirimi sunulmuştur. MAP kanal kestirimi ifadesinde bulunacak en büyükleme işlemi doğrudan yapılamadığından bilinmeyen kanal parametrelerinin doğru MAP değerine yakınsayan tekrarlamalı, hesaplama yönünden etkin bir çözüm olan beklenti en büyükleme (EM) algoritması kullanılmıştır. Bu algoritmanın kullanılabilmesi içinse ayrık çok yollu kanalın gösterimi Karhunen-Loeve açılımı ile ifade edilmiştir. Böylece algoritma EM metodunu kullanarak ilişkisiz karmaşık açılım katsayılarını kestirmektedir. Yapılan kanal kestiriminin başarımının incelenmesi için Cramer-Rao sınırı analitik olarak türetilmiştir. Ayrıca iletim çeşitlemeli OFDM sistemlerinin ve bu sistemlerde yapılan kanal kestiriminin başarımı bilgisayar benzetimiyle yapılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
Summary CHANNEL ESTIMATION FOR SF-OFDM SYSTEMS The overwhelming growth of broadband wireless services usage together with the scarcity of bandwidth resources, motivate intense focus of research toward developing efficient coding and modulation schemes that improve the quality and bandwidth efficiency of wireless systems. One approach that shows real promise to overcome the limitations imposed by fading channel, provide reliable transmission and high spectrum efficiency is to combine two powerful technologies in the physical layer transmit diversity technique and OFDM modulation [1][2], The use of OFDM in transmitter diversity systems offers the possibility of coding in a form of space-frequency OFDM (SF-OFDM) it was shown that the SF-OFDM system has the same performance as a previously reported ST-OFDM scheme in slow fading environments but shows better performance in the more difficult fast fading environments [1]. This thesis therefore focuses on channel estimation approach for SF- OFDM and compare with ST-OFDM systems. In this thesis, maximum a posteriori (MAP) channel estimation algorithm is proposed for orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) systems with transmitter diversity. In the development of the MAP channel estimation algorithm, maximization was not able to evaluate directly. Thus, the algorithm estimates the uncorrelated complex expansion coefficients iteratively using the Expectation Maximization (EM) algorithm that is a computationally efficient. The channel taps are assumed to be random processes. Moreover, orthogonal series expansion based on the Karhunen-Loeve expansion of a random process is applied which makes the expansion coefficient r.v.'s uncorrelated. vn