Su-propiyonik asit-sikloheksanon üçlü sisteminin 293-298 ve303 Kelvin'deki çözünürlük dengeleri
Solubility equilibria of the ternary system water-propionic acid-cyclohexanon at 293-298 and 303 Kelvin
- Tez No: 129522
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET SU-PROPİONİK ASİT-SİKLOHEKSANON ÜÇLÜ SİSTEMİNİN 293-298-303 K'DEKİ ÇÖZÜNÜRLÜK DENGELERİ Sıvı-sıvı ekstraksiyonu kimya endüstrisinde kullanılan ayırma proseslerinden biridir, ekstraksiyon cihazlarının tasarımı ve ayırma işeminin başarısı için ayrılacak karışıma ait güvenilir sıvı-sıvı denge verilerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada gıda ve parfüm sanayinde önemli bir kullanım alanı bulunan propionik asidin seyreltik sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için çözücü olarak sikloheksanonun kullanılabilmesini incelemek amacıyla su-propionik asit ve sikloheksanon sisteminin çözünürlük dengeleri incelenmiştir. Su-propionik asit ve sikloheksanon sistemi için çözünürlük verileri 293-298 ve 303 K. ve deneysel olarak incelenmiş ve çalışılan sistemler için çözünürlük eğrileri,bağlantı doğrulan bulunmuş, dağılma katsayıları, ayırma faktörleri ve solventin seçimliliği tesbit edilmiştir, deneysel verilerin doğruluğu Othmer-Tobias ve Hand Korelasyonları uygulanarak test dilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOLUBILITY EQUILIBRIA OF THE TERNARY SYSTEM 'WATER-PROPIONIC ACID-CYCLOHEXANONE' AT 293, 298 and 303 KELVIN Liquid- liquid extraction is one of the separation processes in the chemical industry. To sign reliable extraction equipment and apllicable separation processes reliable liquid-liquid uilibrium data are required. In this study the solubility data of water-propionic acid-cyclohexanone system was amined in investigating the use of cyclohexanone as a solvent for the aqueous solutions of opionic acid, which is an important additive in food and perfume industry. Experimental liquid-liquid equilibrium of water - propionic acid -cyclohexanone system ras investigated at 293, 298 and 303 K. Solubility curves, tie-lines, distribution coefficients, jparation factors and solvent selectivities were determined for every experimentally examined tmary system. The reliability of the experimental tie-line data were ascertained through Othmer-Tobias nd Hand plots. VIII