İnşaat projelerinde merkez ofis-şantiye maliyet muhasebe ilişkilerinin incelenmesi ve bir sistem önerisi
Examine of head office-site cost accounting relations in construction projects and a system proposal
- Tez No: 129526
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET İnşaat Projelerinde Merkez Ofis - Şantiye Maliyet Muhasebe İlişkilerinin İncelenmesi Ve Bir Sistem Önerisi Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de inşaat sektörü ekonominin, büyümenin lokomotif sektörlerinin ilk sıralarında yer alır. Bu denli büyük payı olan bir sektörün mühendislik, maliyet, teklif işletme ve muhasebe çalışmalarının ayrı dünyalar gibi düşünülmesi, veri girişlerinin ayrı ayrı yapılması, değerlendirme için ara adımlar, basamaklar oluşturulması zaman ve işgücü kaybına yol açmaktadır. Mevcut maliyet muhasebe sisteminde projelerin, şantiyelerin mühendislik açısından değerlendirmenin yapılabilmesi zaman almakta, verilerin muhasebe ve planlama kayıtlarına ayrı ayrı girilmesi gerekmektedir. Şantiyede durum, planlama kayıtlarına giren veriler ışığında, mühendis ve yönetici tarafından değerlendirmektedir. Faaliyete dayalı maliyetleme sisteminde ise tutulan kayıtlar hem muhasebe hem de yönetim tarafından gereksinilen bilgileri sunmaktadır. Edinilen bilgiler, geleneksel maliyet muhasebesine kıyasla işletmelere bir çok yönden avantajlar kazandıracaktır. Çalışmada, inşaat işletmelerinde mevcut maliyet muhasebe sistemi ve maliyet muhasebesindeki çağdaş gelişmeler incelenerek ülkemiz şartlan da göz önünde tutularak uygun bir sistem tartışılmaktadır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Examine Of Head Office -Site Cost Accounting Relations la Construction Projects And A System Proposal. Construction sector takes place in the first lines among the locomotive sectors of economy, enlargement in our country as in all over the world. Thinking of the sector's - has so great share - engineering, cost, proposal, managing and accounting works as different worlds, entering data inputs separately, forming intermediate steps for evaluation, causes loss of time and workforce. In existing cost accounting system, evaluation of projects, sites in engineering look take time, the data require separate entering to accounting and planning records. The situation in site is evaluated by the engineer and manager under the light of the data entered to the planning records. In activity-based costing system, the kept records put forward the information required by both accounting and management. The enterprise will gain advantages in many points of view by the information acquired, in comparison with the traditional cost accounting. In the study, existing cost accounting system and contemporary developments in cost accounting in construction enterprises is examined and a suitable system is discussed considering the country's conditions. IX