Dolgu stabilitesinde şekil etkisi
Shape effect on the embankment stability
  1. Tez No: 129525
  2. Yazar: CİHAN ÖSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
DOLGU STABtLİTESİNDE ŞEKİL ETKİSİ ÖZET Dolgu inşaatı, otoyollar, yollar, barajlar ve limanlar için inşaat mühendisliğinin başlangıcından beri gereksinim olarak süre gelmektedir. Hem dolgu altındaki zeminin değişken yapıya sahip olması hem de inşaa edilecek dolgunun bünyesinin zeminden oluşması, dolgu altı temel zemininin ve üzerindeki dolgunun bir bütün olarak davranışının incelenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Dolgu yükleri geniş alan kaplayan yüklerdir ve dolgu tam yüksekliği ile zemin arasında yüklenen alanın kenarlarında oluşturulan şevler, yükleme bölgelerinin kenarlarında büyük kayma gerilmesi etkilerinin oluşmasını engellemek ve kayma gerilmeleri etkisinin şev taban alam içinde dağıtılması bakımından yararlıdır. Bu çalışmada, kayma etkisinin yalnızca dolgunun şev kısmında oluşacağı kabul edilmiş, dolgu altındaki temel zemininin taşıma gücü de hesaba katılarak dolgunun stabil olarak kalabileceği güvenli yüksekliğin hesaplanmasını sağlayan bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem ile elde edilen analiz sonuçlan, Slope-W şev stabilitesi bilgisayar programı ile yapılan analiz sonuçlan ile karşılaştınlmış ve yöntemin doğruluğu irdelenmiştir. Bu çalışmanın sonunda, geliştirilen yöntemin kolaylıkla kullanılmasını ve istenilen sonucun kısa zamanda hesaplanmasını sağlayacak Excel bilgisayar programını uygulaması yapılmıştır. Program, yöntemin geliştirilmesinde kullanılan formüllerin bilgisayar ortamına aktanlması ile yapılmıştır. xu
Özet (Çeviri)
SHAPE EFFECT ON EMBANKMENT STABILITY SUMMARY The construction of embankments has been a requirement for the highways, roads, dams, airports and seaports since the beginning of the civil engineering. The soil under the embankment has a changeable structure and the structure of the embankment is formed by soil. Because of this reason, the behavior of the embankment and the soil under embankment must be investigated altogether. The loads of a embankment have influence on a large area. The shear stresses on the sides of the loading area are very large. The slopes, that are constructed between the full height of the embankment and the basement soil, are very effective for obstruction of the effects of shear stresses and for distributing these stresses in the floor area of the slope. In this study, it is accepted that the effect of sliding is formed only in the slope part of the embankment. A new method is developed for calculating the safety height of the embankment for standing stable by using the bearing capacity of the basement soil. The results of the analyses, done by the new method is compared with the results of the analyses, done by the slope stability software program Slope-W. With this comparison, the results and the acceptability of this new method is investigated. For using the new developed method and for calculating the safety height of the embankment more easily and quickly, an application is done with the Excel software program. This application is applied by entering the formulas, used in the method, to the software program. Xlll