Organik maddelerin özel hazırlanmış organofil yüzeylerde adsorpsiyonu
The Adsorption of organic substances onto special prepared organophil surfaces
- Tez No: 129549
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET ORGANİK MADDELERİN ÖZEL HAZIRLANMIŞ ORGANOFİL YÜZEYLERDE ADSORPSİYONU Eskişehir' in Mihalıççık yöresinden alınmış olan, çamaşırcı kili (ÇK) olarak bilinen kil Örneği; katyonik yüzey aktif maddeler olan setil piridinyum klorür (CPC) ve setil trimetilamonyum bromür (CTAB) ile muamele edilerek fenol ve nitrofenollerin adsorpsiyonu için uygun yüzeyler hazırlanmıştır. CPC ile muamele edilerek hazırlanmış kil örneği (CPCK); 1.10“S-5.10”4M aralığında farklı derişimlerde hazırlanmış fenol, orto-nitrofenol (ONF), meta-nitrofenol (MNF) ve para-nitro fenol (PNF) çözeltilerinin 5mL'si ile muamele edilerek adsorpsiyonları incelenmiştir. Denge derişimleri; spektrofotometrik yöntemle, nitrofenollerin en uzun dalga boyundaki piklerindeki değişim izlenerek hesaplanmıştır. Fenolün CPCK üzerinde adsorplanmadığı nitrofenoller için adsorpsiyonun ONF>PNF>MNF sırasını izlediği gözlenmiştir. Her üç madde için de adsorpsiyon sıcaklık arttıkça azalmıştır. Adsorpsiyon verileri, Langmuir ve Freundlich izotermlerine uygulanarak, elde edilen adsorpsiyon parametreleri; teorik adsorpsiyon izotermlerinin hesaplanmasında kullanılmıştır. Ki Langmuir sabitinden yararlanılarak K denge sabiti hesaplanmış, denge sabiti üzerine sıcaklık etkisinden yararlanılarak adsorpsiyon için termodinamik parametreler AG°, AS0 ve AH0 hesaplanmıştır. CTAB ile muamele edilerek hazırlanmış kil örneği (CTABK) ise; 5.10"^ sabit başlangıç derişiminde 5-20mL aralığında 6 farklı hacimdeki fenol ve nitrofenol çözeltileriyle muamele edilerek adsorpsiyonları incelenmiştir. Dağılım katsayısı Kd'nin hacim/kütle (V/m) oranıyla değişimi izlenmiştir. Bu değerlerden türetilerek hesaplanan adsorpsiyon izotermlerinin S tipi eğri verdiği görülmüş ve denge değerine ulaşılamamıştır. İzotermler sadece Freundlich eşitliğine uygulanabilmiştir. Termodinamik parametrelerin hesaplanması için dağılım katsayılarından yararlanılarak adsorpsiyon denge sabitleri hesaplanmış ve sıcaklığa bağlı olarak değişimlerinden yararlanılmıştır. Dağılım katsayıları için gözlenen maximum değerlerin ONF>PNF>MNF sırasını izlediği görülmüştür. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ADSORPTION OF ORGANIC SUBSTANCES ONTO SPECIAL PREPARED ORGANOPHIL SURFACES The clay which was taken from Mihalıççık, environs from Eskişehir and which is known as washerwoman clay (WC) is treated cetil pridinium chloride (CPC) and cetil trimethylammonium bromide (CTAB) (they are the cationic surfactants). The surfaces were prepared and made for the phenol and nitrophenol adsorptions. The clay sample which is treated by CPC (CPCC) was treated with 5mL of the phenol prepared by different concentration in interval of LIO^-S.IO^M orto-nitrophenol (ONP), meta-nitrophenol (MNP) and para-nitrophenol (PNP) solutions. The adsorptions are studied. Equilibrium concentrations are calculated by spectrophotometric method by watching the exchange of nitrophenols in the longest wavelength; equilibrium concentrations are calculated. It is observed that the phenol was not adsorped on CPCC. The order of nitrophenols are observed like ONP>PNP>MNP. The adsorption decreased for these three substances when the temperature increased. The adsorption data were applied to Langmuir and Freundlich isoterms. These adsorption parameters are used for calculation of theorical adsorption isoterm. The K equilibrium constant was calculated by utilizing K/. Langmuir constant. For the adsorption the thermodynamic parameters are calculated like AG0, AS0 and AH° by utilizing of temperature over equilibrium constant. The sample of clay which was treated by CTAB (CTABC) was prepared. CTABC was treated by six different volumes in the interval of 5-20mL phenol and nitrophenol solutions in the constant concentration of S.IO^M. The change of partition coefficient Kd with volume/mass (V/m) rate was examined. The adsorption isoterms which were calculated from these existing values was seen like S model curve and it was not reached the eguilibrium value. The isoterms were only applied to Freundlich equation. To calculate the thermodynamic parameters it was utilized the partition coefficients. From this, the adsorption equilibrium constants were calculated. It was utilized the changes depending on temperature from the adsorption equilibrium constants. The maximum values for partition coefficients was observed like this order ONP>PNP>MNP. XII