Determination of genotoxic pollution of some hospital wastewater with genotoxicity test method
Hastane atıksularının meydana getirdiği kirliliğin genotoksik etkilerinin genotoksik test metodu ile belirlenmesi
  1. Tez No: 244903
  2. Yazar: ALİ RIZA ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. LOKMAN ALPSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hastane atıksuları özellikle kan, vücut atıkları, ilaçlar, kimyasallar, tıbbi cihaz atıkları, radyoaktif maddeler nedeniyle diğer evsel atıklardan farklılıklar göstermektedir. Hastanelerde ki kurullar bu atıklarla mücadele kararları alsalarda bunun yeterli olduğunu söylemek zordur. Hastane atıksularındaki kirliliğin mutajenik etkisi, yani DNA üzerinde bozukluk yapıcı etkisi üzerine Türkiye'de bir çalışma ise yapılmamıştır. Bu noktalardan yola çıkılarak, belirlenen ve atıklarının biyolojik arıtılmaya tutulmadığı bilinen 3 hastane belirlenmiş, atıksu örnekleri alınıp, bir evaporatör yardımıyla konsantre edilmiş, daha sonra üç değişik organik çözücü yardımıyla çözülerek ''AMES'' test yöntemi (Salmonella/Mikrozom Mutajenite Test Sistemi) için hazır hale getirilmiştir. Bu test sistemi, çeşitli maddelerin DNA üzerindeki mutajenik etkisini tespit için özel olarak hazırlanmış Salmonella typhimurium TA98 ve TA100 suşlarını model sistem olarak kullanmakta, bu mutant bakterilerin mutasyonlarındaki geri dönüşümleri ölçerek ve bu geri dönüşüm oranları bilinen mutajenlerin sonuçlarıyla karşılaştırarak, maddelerin mutajeniteleri konusunda bir değerlendirme yapmamızı sağlamaktadır.Genel olarak bakıldığında Çapa'da %50 , Haseki'de %56 ve Vakıf Gureba `da %61 oranında genotoksisite oranları elde edilmiştir. Bununla birlikte pek çok değerin mutajenite değerlerine çok yakın olmasıda dikkat çekicidir.Sonuçlar, hastane atıksularındaki toplam kirliliğin mutajenik etkisi hakkında önemli bilgiler vermektedir. Yöntem, hastane atıksularındaki kirliliğin mutajenitesinin izlenmesinde yeni bir yaklaşım teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Hospital wastewater has differences than domestic waste because of especially blood, body waste, drugs, chemicals, medical device waste and radioactive materials. It is difficult to tell battle decisions of commissions in hospitals with these wastes enough. There has been no research in Turkey before about Mutagenic effect of pollution in hospital wastewater and negative effect of it on DNA. From this point of view, we decided on three hospitals which werent checked as biological purification of waste and we got wastewater samples and we concentrated it by an evaporator and then we solved it by 3 different organic solvent and we made it ready for ?AMES? test method. This test system is using TA 98 and TA 100 strains model system to check mutagenic effect of some materials on DNA and we measured coming back of these mutant bacterias in mutations and we compared these coming back rates with known results of mutagens and we provided to evaluate about mutagenite of materials.Generally, we had genotoxicity 50% in Çapa, 56% in Haseki and 61% in Vakıf Gureba. However it is attention getting that many values are close to mutagenite values.Results give important information about mutagenic effect of total pollution in hospital wastewater. Method constitutes a new approach to check mutagenite of pollution in hospital wastewater.