Paulownia doku kültürüne manyetik alanın etkisi
Effect of magnetic field on Paulownia tissue culture
- Tez No: 129552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ALİKAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Paulownia Doku Kültürüne Manyetik Alanın Etkisi Biyoteknolojinin gelişmesi ile birlikte, bitki doku kültürü teknikleri kullanılarak genetik değeri ve verim potansiyeli yüksek varyeteler elde edilebilmektedir. Bunun yanısıra manyetik alanın bitkiler üzerinde olumlu etkilerinin olması, manyetik alanın bitki doku kültürleri ile beraber kullanılmasına olanak sağlamıştır. Böylelikle istenilen yüksek kaliteli üretim materyalinin daha kısa sürede elde edilmesi mümkün olacaktır. Bu çalışmada Paulownia tomentosa ve Paulownia fortunei türlerinin in vitro doku kültürleri kurulmuş ve bu kültürlerde manyetik alanın etkisi belirlenmiştir. İn vitro manyetik alan çalışmaları için gerekli olan optimum manyetik alan şiddetinin belirlenmesi için iki farklı Paulownia türüne ait nod eksplantlarından kurulan kültürlere 1 m/sn hızla akı yoğunluğu 2.9-4.8 mT olan manyetik alan 0, 2.2, 6.6 ve 19.8 sn süre ile uygulanmıştır. P. tomentosa ve P. fortunei doku kültürlerinde manyetik alanın rejenerasyon yüzdesi, bitki taze ağırlığı, bitki boyu, yaprak sayısı ve klorofil miktarları üzerine olan etkileri araştırılmış ve uygulanan manyetik alan şiddetinin süresine bağlı olarak kültürlerde bitki rejenerasyonunu hızlandırdığı, bitki taze ağırlığı,bitki boyu, yaprak sayısı ve klorofil miktarını arttırdığı saptanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of Magnetic Field on Paulownia Tissue Culture With the developing of biotechnology, varietes with high genetic value and yield potency can be produced by employing plant tissue culture techniques. Accordingly, positive effects of magnetic field on plants render it to be used along with plant tissue cultures. Thus, the expected production material of high quality would be obtained in shorter periods of time. In this study, in vitro tissue cultures of the species P.tomentosa and P.fortunei were established, and effect of magnetic field on these cultures was examined. To determine intensity of optimum magnetic field for in vitro magnetic field studies, magnetic field with flux density of 2.9-4.8 mT was applied to the cultures established from the node explants of two different Paulownia species at a velocity of 1 m/s for 0, 2.2, 6.6 and 19.8 seconds. Effects of magnetic field on regeneration percentage, plant fresh weight, plant height, leaf number and chlorophyll content in P.tomentosa and P.fortunei were determined, and it was found that magnetic field accelerated plant regeneration and increased plant fresh weight, plant height, leaf number and chlorophyll content in the cultures, depending on the period of time of the intensity of applied magnetic field. vni