İstanbul piyasasında satışa sunulan bazı füme balık ürünlerindeki polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) düzeylerinin araştırılması
The Research of polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH) levels in some smoked fish products sold in the İstanbul market
- Tez No: 129551
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ŞENGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşleme Teknolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
I ÖZET Bu çalışmada; İstanbul piyasasında satışa sunulan, geleneksel yöntemle sıcak dumanlanan alabalık ve soğuk dumanlanan salmon ile uskumru balıklarındaki polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) miktarlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre, füme uskumru, alabalık ve salmon balıklarındaki PAH miktarları örnekler arasında büyük oranda farklılık göstermektedir. İncelenen ürünlerin hiçbirinde füme ürünlerde yasal sınır değeri 1 ppb olan benzo(a)pyrene bileşiğine rastlanılmamıştır. Ancak ürünlerde dumanlama işleminin tipik PAH bileşenlerinden, kanserojen olmayan anthracene bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, PAH miktarlarındaki büyük farklılığın balıkların alındığı fırında, ürünler üzerine homojen dağılmayan dumandan kaynaklandığı ve bu nedenle bu fırından homojen ürün eldesinin mümkün olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC In this work, it is aimed to determine the PAH amounts in traditionally smoked trouts, salmons and mackerels, which are sold mainly in the Istanbul market. The analyses done showed that the PAH quantities differed greatly between the samples. It was determined that the smoked fish products contained traces of benzo(a)pyrene. However, in the smoked products has been found typical smoking compounds such as anthracene. As a conclusion, it was observed that the difference in the PAH quantities result from the inhomogeneous dispersion of smoke on the samples. Because of this, it is determined that the production of homogeneous smoked samples from this traditional oven is not possible. VI