Febri nötropenik hastalarda bakteriyel infeksiyonların erken tanı ve tedavisinde prokalsitonin
- Tez No: 129574
- Danışmanlar: DR. GÖNÜL AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
58 ÖZET Yoğun kemoterapi altındaki kanser hastalarında,infeksiyonlar tedaviyle ilişkili morbidite ile mortalitenin majör sebebidir.Febril epizotların başarılı tedavisi için,ağır infeksiyonların erken tanısı ve uygun antimikrobiyal tedavinin hızla başlatılması gereklidir.Ek olarak kötüleşme riski yüksek olan hastaların veya sekonder infeksiyöz komplikasyonların erken tanısı, tedavi ve hospitalizasyon kararında önem taşır. Bu çalışma SSK.Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Çocuk Kliniği Hemotoloji-Onkoloji Servisinde Şubat 2002 ve Ağustos 2002 tarihleri arasında yatırılarak tedavi edilen çoğunluğu akut lösemi ve solid organ tümörleri olan hastalar arasında yapılmıştır. Çalışmaya alınan 30 hastada ortalama yaş 6,73±4,30 idi. E/K oranı 12/18 idi.Mutlak nötrofıl sayılan 7 olguda
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Infections are the major causes of treatment related morbidity and mortality in the patients who are taking intensive chemotherapy. Early diagnosis of severe infections and beginning the appropriate atimicrobial therapy rapidly are necessary for successful treatment of febrile episodes. Also the early diagnosis of the patients who have the high risk of deterioration and seconder infectious complications are important for deciding to treatment and hospitalization. This study is made with the patients who were treated mostly for acute leukemia and solid organ tumors as inpatient between February 2002 and August 2002 at the Pediatric Hematology- Oncology Clinic of SSK Bakırköy Maternity and Children's Hospital. In this study, 30 patients were investigated and the mean age of them were 6.73±4.20. M/F ratio was 12/18. Absolute neutrophil count was found less than 100/ mm3 at 7 cases and 1 00 - 500 / mm3 at 23 cases. In the febrile periods, infections were determined as clinically or both microbiologically and clinically at 50 % and 26.7 % of the neutropenic patients respectively. The mostly seen infectious agents were Gr (+) bacteria (26.7 %) and frequently S. Epidermidis (40.8 %). Gr (-) bacillus which are isolated were E. coli, K. pneumonia and P. aeruginosa with the ratio of 3.3 % each. Pneumonia was the focus of infection at the 20% of the febrile periods. The others were gastrointestinal system, skin- soft tissue, oral cavity and urinary system respectively. Both of the PCT and CRP values were found increased at the febrile neutropenic patients before antibiotherapy. After 72 hours from the first evaluation, PCT values were increased at 23 cases (76.7 %) and found as normal at 7 cases (23.3 %). At the same time CRP was increased at 25 patients (83.3 %) and normal at 5 of them (16.7 %).61 When the PCT and CRP were both increased, duration of fever control and neutropenia was longer. But it was not statistically significant. There were no difference at the duration of fever control and neutropenia between the groups if the infectious agent is isolated or not. In this study we found out that, it is useful to determine procalcitonin levels in bacterial infections of febrile neutropenic patients in addition to other parameters.