Çocuk hematoloji ve onkoloji servisinde izlenen hastalarda gelişen invaziv fungal enfeksiyonların değerlendirilmesi
Invasive fungal infectons in pediatric patients with heamatologic and oncologic disease
- Tez No: 311293
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜLNAR ŞENSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnvaziv fungal enfeksiyonlar (İFE) özellikle immun sistemi baskılanmış hematolojik-onkolojik maligniteli ve kök hücre nakli yapılmış olan hastalarda önemli bir mortalite nedenidir. Bu çalışmada İFE `li hastalarda klinik tablo ve prognozu inceleyerek erken tanı ve etkin tedavi yaklaşımlarına ve mortalitenin azaltılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.OMÜ Tıp Fakültesi Hematoloji-Onkoloji servisinde Ocak 2010-Aralık 2011 tarihleri arasında izlenen hastaların medikal kayıtları incelendi. Çalışma süresince 253 hastanın 928 febril atağı oldu. Bunların 56'sının 67 atağında EORTC/MSG 2008 kriterlerine göre İFE saptandı. İFE insidansı %7.2 olarak bulundu. Kanıtlanmış İFE %1.2 (10), yüksek olasılıklı İFE %2 (20) ve olası İFE %4 (37) oranında gözlendi. Kanıtlanmış İFE'lerin 9'unda kandidemi saptandı ve bunların %88.8'i albicans dışı Candida üremesi idi. Bir hastanın kan kültüründe de Trichosporon üredi. İnvaziv küf enfeksiyonları yüksek olasılıklı İFE olan 20 hastada saptandı. Bunlardaki en sık görülen klinik tablo akciğer enfeksiyonu idi. Atakların akciğer görüntüleme tetkiklerinde en sık rastlanan bulgu nodül (%50) idi. Altta yatan en sık hastalık %39 ile ALL, %27 ile AML idi.Atakların %80.6'sında nötropeni ve %43.3'ünde derin nötropeni saptandı. Hastaların %40.3'ünde atak öncesinde flukanazol kullanımı vardı. Atakların %91'inde uzun süreli antibiyotik kullanımı, %74.6'sında steroid kullanımı, %67.2'sinde mukozit, %50.7'sinde TPN uygulanması, %34.3'ünde SVK, %22.4'ünde eşlik eden bakteriyemi, %14.9'unda KİT vardı. Atakların %80.6'sı agresif kemoterapi protokolü ile tedavi almış idi.Küf enfeksiyonlarında, nötropeni süresi ve derinliği daha fazla, CRP ortancası istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Kan kültüründe maya üreyen grupta KİT varlığı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla saptandı.İFE saptanan 67 hastanın 14'ü öldü. Mortalite oranı %20.9 olarak bulundu. IFE sonunda ölen grup ile yaşayan grubun karşılaştırıldığında; SVK varlığının, KİT yapılmasının, TPN uygulanmasının, ateş süresinin daha uzun, CRP ortancasının daha yüksek olmasının ve kanıtlanmış/yüksek olasılıklı İFE olmasının mortalite ile ilişkili etkenler olduğu saptandı. Sonuç olarak İFE'lerde İA ve fungemi en sık görülen klinik hastalık tablosudur. İnvaziv kandida enfeksiyonlarında da albicans dışı kandidalar artmaktadır. Erken tanı ve tedavi mortalitenin azaltılması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Fungal infections represent an important complication in patients with cancer, and in particular in those with leukemia or those undergoing hematopoietic stem cell transplantation. To evaluate the clinical feature and outcome of invasive fungal infections (IFI) in children with hematologic and malignant diseases, medical records of children with hematologic and malignant diseases, who hospitalized at our hospital between January 2010-December 2011, were reviewed. Proven, probable, and possible IFI were diagnosed according to the revised definitions of the EORTC/MSG 2008.During the study period 253 patients had 928 febrile episodes. IFI was diagnosed in 67 (7.2%) episodes of 56 patients, of which 10 (1.2%) were proven, 20 (2%) probable, and 37 (4%) possible IFI. In proven IFI episodes, 9 cases had candidemia and non-albicans Candida spp. were isolated in 88.8% of them. Trichosporon was isolated in the blood culture of one patient. One patient with candidemia, also had Aspergillus brain abscess. Besides, invasive mold infections were diagnosed in 20 cases with probable IFI and lung was the most frequently involved site (in 50% of proven/probable IFI). The most common underlying diseases in the febrile episodes were acute lymphoblastic leukemia (39%) and acute myeloid leukemia (27%).Profound and prolonged neutropenia were present in 80.6% and 43.3% of the episodes, respectively. Long term antibiotic use was present in 91%, steroid use was present in 74.6%, mucosit was in 67.2% in febril episods. Prior use of fluconazole was present in 40.3%, central venous catheter in 34.3%, and stem cell transplantation in 14.9% of the episodes.Prolonged and profound neutropenia, higher median of CRP was present significant higher in invasive mold infections. Present of bone marrrow transplantation is significant higher in yeast infections.Fourteen (20.9%) patients died in 67 IFI episodes (three of nine patients with candidemia, six of 20 patients with probable mould infection, one patient with candidemia and Aspergillus brain abscess, and four patients with possible IFI).Invasive pulmonary aspergillosis and candidemia are the most frequent pictures of IFI in children with hematologic and malignant diseases. In addition, the proportion of non-albicans Candida spp. is increasing. Early diagnosis and effective treatment is important to improve the outcome.