Deneysel hipoksik iskemik ensefalopati modelinde neotrofinin rolü
Role of neotrofin in experimental hypoxic ischemic encephalopathy model
- Tez No: 274597
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Hipoksik iskemik ensefalopati, sistemik hipoksi ve serebral kan akımının azalması ile oluşan beyin hasarıdır. Konvülsiyon, mental retardasyon, serebral palsi ve diğer birçok nörolojik defisite neden olabilir. Tıp dünyasındaki ve teknolojideki gelişmelere rağmen günümüzde halen nörolojik morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni olmaya devam etmektedir. Sinir dokusunun rejenerasyon yeteneği azdır. Bununla beraber beyin dokusundan salınan ve nörotrofin denilen bir grup maddenin sinir hücrelerinin çoğalmasında ve rejenerasyonunda önemli role sahip olduğu bilinmektedir. Biz de hipoksik iskemik ensefalopati modelinde sinir nörotrofik faktör agonisti olan neotrofinin santral sinir sistemi üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu nedenle postnatal 7. gününde olan 21 tane wistar-albino suşu sıçanda hipoksik iskemik beyin hasarı modeli oluşturuldu ve tedavi grubuna intraperitoneal yol ile neotrofin uygulandı. Çalışmamızın sonucunda neotrofinin, hipokampus, prefrontal ve parietal kortekste hipoksi-iskemi sonucu gelişen nöronal hücre kaybını ve apopitotik hücre indeksini azalttığı saptandı. Bu çalışma, yenidoğan hipoksik iskemi beyin hasarı modelinde yapılmış olan ve neotrofinin nöroprotektif ve antiapopitotik etkisini gösteren ilk çalışmadır. Sonuçlar değerlendirildiğinde neotrofin, mortalitesi ve morbiditesi çok yüksek olan hipoksik iskemik ensefalopatinin tedavisinde umut ışığı olabilir.
Özet (Çeviri)
Hypoxia-ischemia is a major cause of perinatal brain injury in the newborn, leading to death or lifelong sequel such as cerebral palsy, mental retardation, learning disability and epilepsy. Despite developments in cardiopulmonary resuscitation, nursing and ventilation techniques, it still continues to be the most important cause of neurological morbidity and mortality. Regeneration ability of nerve tissue is limited. However, it is known that a group of agents called as neurotrophin released from brain tissue plays an important role in cell reproduction and regeneration. We also aimed at investigating effects of neotrofin, a nerve neurotophic factor agonist, on central nervous system in hypoxic-ischemic encephalopathy model. Therefore, hypoxic-ischemic brain injury model was formed in 21 Wistar-albino rat pups at their postnatal 7th day and intraperitoneal neotrofin was applied to treatment group. We found that neotrofin attenuates hypoxia-ischemia induced with neuronal density of hippocampus, prefrontal and parietal cortex, decreased apoptotic cell index in the same regions in this experimental study. These data suggest that a 60 mg/kg single dose of neotrofin can produce neuroprotective and anti-apoptotic effects in the neonatal hypoxic-ischemic brain. This is the first experimental demonstration that has shown the effects of neotrofin in the newborn rat brain. Given our results, neotrofin may be useful in reducing brain injury and possessing clinical relevance for the treatment of hypoxic-ischemic encephalopathy in the newborn.