Edirne ilindeki okul çocuklarında bronşial astım prevalansı ve hastalık risk faktörlerinin belirlenmesi
Prevalence of asthma bronchiale and risk factors among schoolchildren in Edirne
  1. Tez No: 129607
  2. Yazar: HÜLYA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ÇELTİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Astım, hem bireysel hem de toplumsal açıdan sorun oluşturan kronik bir hastalıktır. Bölgesel özelliklerin ve risk faktörlerinin belirlenmesi, bu hastalığa yönelik önleyici stratejilerin geliştirilmesi bakımından önemlidir. Çalışmamızın amacı, ilimizdeki astım prevalansının ve risk faktörlerinin belirlenmesidir. Çalışmamız, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından ISAAC protokolündeki anket soruları temel alınarak geliştirilmiş bir anketle 7-17 yaş arasındaki okul çocukları üzerinde yapıldı. Anketteki temel sorulara göre 5933 geçerli anket formu değerlendirmeye alındı. Yaşamlarının herhangi bir döneminde >3 hışıltı geçirenlerle, doktor tarafından astım ve/veya eşdeğer tanıların konulduğu öğrencilerin birleştirilmesiyle astım grubu oluşturuldu. Anket çalışmasına katılan öğrenciler, üç grup altında incelendi. Gruplar; astımı olan grup (Grup 1), astımı olmayan grup (Grup 2) ve astımı olup olmadığı belirlenemeyen grup (Grup 3) olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızda Grup 1 ve Grup 2'nin özellikleri karşılaştırıldı. Öğrencilerin yaşam boyu hışıltı prevalansı %28.9, periyodik prevalansı %4.2 ve astımın yaşam boyu prevalansı %7.4 bulundu. Astımla ilişkileri nedeniyle araştırılan alerjik rinokonjonktivit yaşam boyu prevalansı %18.8, atopik dermatitin ise %2.6 idi. Ayrıca astımlı öğrencilerin oluşturduğu grupta alerjik rinokonjonktivit %33.2, atopik dermatit %5.7 oranında bulundu. Astım risk faktörleri olarak, kentte yaşam, alerjik rinokonjonktivit şikayetinin varlığı, gıda alerjisinin saptanması, evcil hayvan besleme, bir yaş altında sık solunum yolu enfeksiyonu geçirme ve birinci derece akrabalarda astım öyküsünün bulunması saptandı. İlimizdeki astım prevalansı Türkiye'deki prevalans değerlerine göre arada bir değere sahip olup, risk faktörleri diğer illerimizin sonuçlarıyla benzerlik göstermektedir. Edirne'de daha önce yapılmış çalışmaya göre alerjik hastalıkların görülme oranlarında artış saptanmıştır. 71Elde edilen bulgular, risk faktörlerine yönelik önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu göstermektedir. 72
Özet (Çeviri)
PREVALENCE OF ASTHMA BRONCHIALE AND RISK FACTORS AMONG SCHOOLCHILDREN IN EDİRNE SUMMARY Asthma is a chronic disease which may cause both individual and public health problems. It is important to determine regional differences and risk factors for improving preventive strategies. The aim of this study was to determine asthma prevalence and risk factors in Edirne. This study was performed on schoolchildren aged between 7-17 years by using a questionnaire based on ISAAC protocol at Trakya University Medical Faculty, Department of Pediatrics. 5933 questionnaires were evaluated according to basic questions. Asthma group was comprised of children who had at least three wheezing episodes and diagnosed as asthma or asthma like disease by a physcian. The participants were divided into three groups: Group 1 was consisted patients with asthma, Group 2 was comprised of students without asthma and Group 3 was consisted undetermined cases. Characteristics of Group 1 and Group 2 were compared in this study. The cumulative prevalence of wheezing was 28.9% and the periodic prevalence was 4.2%, while the cumulative prevalence of asthma prevalence was 7.4%. Allergic rhinoconjunctivitis and atopic dermatitis were also evaluated, as they are known to be related with asthma. The cumulative prevalence was found to be 18.8% for allergic rhinoconjunctivitis and 2.6% for atopic dermatitis. The prevalence of these two diseases in Group 1 was 33.2% and 5.7%, respectively. Living in a city, history of allergic rhinoconjunctivitis, food allergies, domestic animals, history of freguent respiratory tract 73infections during the first year of life and family history were determined as risk factors for asthma. The prevalence of asthma in Edirne was found to be avarege, compared to other regions of our country, and the risk factors were similar. The prevalence of allergic diseases was observed to be increased compared to a previous study performed in Edirne. These findings suggest that strategies to prevent asthma and its risk factors should be taken into consideration. 74