Soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklı çocuklarda pulmoner kan akımı ve pulmoner hipertansiyon ile endotelin-1 arasındaki ilişki
The Relation of pulmonary blood flow and pulmonary hypertension to endothelin-1 in children with left-to-right shunted congenital heart defects
- Tez No: 129611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
1-ÖZET SOLDAN SAĞA ŞANTLI DOĞUMSAL KALP HASTALIKLI ÇOCUKLARDA PULMONER KAN AKİMİ VE PULMONER HİPERTANSİYON İLE ENDOTEÜN-1 ARASINDAKİ İLİŞKİ Dr. SÖZER SÂRSOĞLU Amaç: Soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklı çocuklarda pulmoner kan akımı ve pulmoner hipertansiyon ile plazma endoteiin-1 düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmak. Araç ve yöntemler: Çalışmaya Ocak 2002 - Mart 2003 tarihleri arasında sol-sağ şantlı doğumsal kalp hastalığı nedeniyle kateter anjiografi yapılan, yaşları üç ay ile 15 yaş arasında değişen 22'si kız, sekizi erkek 30 çocuk ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı tarafından elektif cerrahi müdahale yapılan ve herhangi bir kardiak defekti bulunmayan, yaş ve cinsiyet dağılımı benzer 15 çocuk alındı. Sol-sağ şantlı doğumsal kalp defektli hastalar anjiografi yapılması amacıyla hastaneye yatırıldıklarında, yaş, cinsiyet, vücut ağırlıkları, halen almakta oldukları ilaç tedavileri, hemoglobin ve hematokrit değerleri kaydedildi. Kateter anjiografi esnasında vena cava inferior, pulmoner arter ve pulmoner ven veya sol ventrikülden kan örneği alındı. Hastaların pulmoner arter ve aort basınçları ölçüldü standart Fick metodu ile pulmoner ve sistemik kan akımları, pulmoner vasküler rezistansları, sistemik vasküler rezistansları, hesaplandı. Herhangi bir kardiak defekti bulunmayan kontrol grubunun kan örnekleri, cerrrahi müdahale için sedatize edildikten sonra, antekübital ven ve radial arterden alındı. Pulmoner arter basıncı 25 mm Hg'nın üzerinde olan hastalar pulmoner hipertansiyonlu kabul edildi. Pulmoner kan akımının sistemik kan akımına oranı ikinin üstünde olan hastalar yüksek pulmoner kan akımlı, ikinin altında olanlar ise düşük pulmoner kan akımlı olarak değerlendi. Plazma endoteîin-1 düzeyleri kantitatif“sandwich”enzim immunoassay tekniği ile belirlendi.Bulgular: Çalışmaya alınan 14 hastada pulmoner hipertansiyon saptanırken, 16 hastada pulmoner hipertansiyon saptanmadı. Yüksek pulmoner kan akımlı 17, düşük pulmoner kan akımlı 13 hasta mevcuttu. Tüm sol-sağ şantlı hastaların vena cava inferior ve pulmoner ven endotelin-1 düzeyleri, kontrol grubunun antekübital ven ve radial arter endotelin-1 düzeyleri ile karşılaştırıldı. Tüm sol-sağ şantlı hastaların vena cava inferior endotelin-1 düzeyleri, kontrol grubunun antekübital ven endotelin-1 düzeylerinden istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek saptandı (p=0,001). Tüm sol-sağ şantlı hastaların pulmoner ven endotelin-1 düzeyleri, kontrol grubunun radial arter endotelin-1 düzeylerine göre anlamlı ölçüde yüksek saptandı (p=0,04). Vena cava inferior seviyesinden alınan kan örneklerinin plazma endotelin-1 düzeyleri karşılaştırıldığında, pulmoner hipertansiyonlu ve pulmoner hipertansiyonsuz hasta grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (1,48 ± 1,30 pg/mL ile 1,04 ± 0,43 pg/mL, p=0,20). Pulmoner ven veya sol ventrikül seviyesinden alınan kan örneklerinin plazma endotelin-1 düzeyleri karşılaştırıldığında da pulmoner hipertansiyonlu ve pulmoner hipertansiyonsuz hasta grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (1,85 ±1,64 pg/mL ile 1,10 ± 0,52, p=0,09). Vena cava inferior seviyesinden alınan kan örneklerinin plazma endotelin-1 düzeyi karşılaştırıldığında yüksek ve düşük pulmoner kan akımlı hasta grupları arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,71). Bununla birlikte pulmoner ven veya sol ventrikül seviyesinden alınan kan örneklerinin plazma endotelin-1 düzeyleri, yüksek pulmoner kan akımlı hasta grubunda düşük pulmoner kan akımlı hasta grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek saptandı (1,67 ±1,31 ile 1,17 ± 1,07, p=0,01).
Özet (Çeviri)
2-SUMMÂRY THE RELATION OF PULMONARY BLOOD FLOW AND PULMONARY HYPERTENSION TO ENDOTHELIN-1 IN CHILDREN WITH LEFT-TO-RIGHT SHUNTED CONGENITAL HEART DEFECTS Dr. SÖZER SARIO?LU Aim: To evaluate the relation of pulmonary blood flow and pulmonary hypertension to endothelin-1 in children with congenital heart defects with left-to- right shunt. Materials and methods: A total of 30 children (22 female, eight male) with left-to- right shunted congenital heart defects aged between three months and 15 years, who were applied catheter angiography_between January 2002-March 2003 were evaluated. The control group was compound of 15 children without any cardiac defect with a similar age range who were electively operated by Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Department of Pediatric Surgery. Age, gender, body weight, drugs, hemoglobin and hematocrit levels of all children with left-to-right shunted congenital heart defects were recorded. Blood specimens from vena cava inferior, pulmonary artery, pulmonary vein or left ventricule at cardiac catheterization. Blood pressures of pulmonary artery and aorta were measured. Pulmonary and systemic blood flows, pulmonary vascular resistance and systemic vascular resistance were calculated with Standard Pick Method. Pulmonary artery pressure more than 25 mmHg was accepted as pulmonary hypertension. The ratio of pulmonary blood flow to systemic blood pressure more than two was accepted as high pulmonary blood flow whereas less than two was accepted as low pulmonary blood flow. Plasma endotheiin-1 levels were determined by quantitative“sandwich”enzyme immunoassay method.Results: Pulmonary hypertension was found in 14 of the patient group whereas it was not found in the other 16 patients. There were 17 patients with high pulmonary blood flow and 13 patients with low pulmonary blood flow. When endothelin-1 levels of vena cava inferior and pulmonary vein in patients with left-to-right shunt were compared with endotheiin-1 levels of antecubital vein and radial artery in control group, the levels were significantly higher in patients with left-to-right shunt (p=0.001, p=0.04 respectively). There was no significantly difference in plasma endothelin-1 levels of blood specimens obtained from vena cava inferior between patients with pulmonary hypertension and patients without pulmonary hypertension (1.48 ± 1.30 pg/mL, 1.04 ± 0.43 pg/ml respectively, p=0.20 ). There was no significantly difference in plasma endothelin-1 levels of blood specimens obtained from pulmonary vein or left ventricule (1.85 ± 1.64 pg/mL, 1.10 ± 0.52 pg/mL respectively, p=0,09). There was no significantly difference in pulmonary vascular resistance of blood specimens obtained from vena cava inferior between patients with high or low pulmonary blood flow (p=0.71). Nevertheless, when the plasma endothelin-1 levels of pulmonary vein or left ventricule were compared, the levels were found significantly higher in patients with high pulmonary blood flow than in patients with low pulmonary blood flow (1.67 ± 1.31, 1.17 ± 1.07 respectively, p=0.01).