Soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklı çocuklarda doku doppler ekokardiyografi bulgularının kardiyotrofin?1 ve beyin natriüretik peptit ile ilişkisi
In children with left to right shunt congenital heart disease,the relationship of tissue doppler echocardiography findings with cardotrophin-1 and brain natriuretic peptit
  1. Tez No: 274591
  2. Yazar: BENHUR ŞİRVAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Doğumsal kalp hastalıkları çocukluk çağı kalp yetmezliğinin önemli nedenlerinden biridir. Kalp yetmezliği olan hastalarda doku Doppler ekokardiyografi (DDE) gibi gelişmiş görüntüleme teknikleri ve yeni biyokimyasal belirteçler ile daha klinik bulgular ortaya çıkmadan kardiyak fonksiyon bozuklukları tespit edilebilmekte, ya da kalp yetersizliğinin derecesi belirlenebilmektedir. Çalışmamızda soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklarında doku Doppler ekokardiyografi verileri ile serum kardiyotrofin-1 (CT-1) ve beyin natriüretik peptit (BNP) düzeylerinin karşılıklı etkileşimlerini araştırmak ve adı geçen biyokimyasal belirteçlerin intrakardiyak defekt özellikleri ile değişimlerini incelemek amaçlanmıştır. Bu yolla soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklarında sol ventrikül fonksiyon bozukluklarının erken dönemde saptanmasına yararlı olabilecek parametreler elde edilmeye çalışılmıştır.Yöntem: Çalışmamızda, 1 ay?13 yaşları arasında, 45 hasta ve 23 sağlıklı çocuk incelendi. Hasta grubu içinde 19 olguda atriyal septal defekt (ASD), 17 olguda ventriküler septal defekt (VSD), 6 olguda ASD ve VSD (ASD+VSD) ve 3 olguda patent duktus arteriyozus (PDA) mevcuttu. Tüm çocuklara klasik ekokardiyografi incelemesine (iki boyutlu, M-Mode, iki boyutlu Doppler ve renkli Doppler ekokardiyografileri) ek olarak sol ventrikül (LV) serbest duvarı ve intervetriküler septum (IVS) bazal bölgelerinden DDE çalışması yapıldı. Ayrıca hem klasik hem de DDE`de elde edilen zaman aralıklarından miyokardiyal performans indeksleri (MPİ) hesaplandı. Tüm olgulardan ekokardiyografi çalışmaları ile eş zamanlı olarak kan örnekleri alındı. Plazma BNP düzeyleri kemilüminisans ve CT-1 düzeyleri de -enzyme-linked immunosorbent assay? (ELISA) yöntemleriyle ölçüldü.Bulgular: Klasik ekokardiyografi ölçümleri açısından her iki grup arasında istatistiksel bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Congenital heart disease is one of the major reasons of heart failure in children. In children with heart failure by means of advanced imaging methods like tissue Doppler echocardiography and new biochemical markers, cardiac dysfunction can be detected before clinical signs appear and degree of heart failure can be determined. In our study we aimed to examine the interaction of tissue Doppler echocardiography findings with serum cardiotrophin-1 (CT-1) and brain natriuretic peptide (BNP) levels in congenital heart diseases with left to right shunt and analyse the alterations of mentioned biochemical markers with intracardiac defect features. By this way we tried to obtain parameters that can be useful in early detection of left ventricule dysfunction in left to right shunt congenital heart diseases.Method: In our study, between the ages of 1 month and 13 years, 45 patients and 23 healthy children were investigated. In patient group, 19 patients had atrial septal defect (ASD), 17 patients had ventricular septal defect (VSD), 6 patients had ASD and VSD (ASD+VSD) and 3 patients had patent ductus arteriosus (PDA). To all children, additionally to classical echocardiographic assessments (two dimensional, M-Mode, two dimensional Doppler and colour Doppler echocardiography), tissue Doppler echocardiography (TDE) study was performed, from the basal regions of left ventricular (LV) lateral wall and interventricular septum (IVS). Myocardial performance indices (MPI) were calculated with time intervals obtained from both classical and tissue Doppler echocardiographies. In all cases, blood samples were obtained simultaneously with the echocardiography studies. Plasma BNP was determined by chemiluminescence immunoassay and CT-1 was determined by an enzyme-linked immunosorbent assay.Results: In the terms of classical echocardiography measurements, there was no statistical difference between the two groups.