İzole soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda miyokard performans indeksinin incelenmesi
The investigation of myocardial performance index in children who have congenital heart disease with isolated left to right shunt lesions
  1. Tez No: 129613
  2. Yazar: TAMER BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Atriyal, ventriküler veya büyük damarlar arasındaki izole soldan sağa şantlı lezyonlar çocukluk çağında görülen en sık kalp anormallikleridir. Doğuştan kalp hastalığı olan hastalarda ventrikül geometrisi bozulacağı için ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmede bazı zorluklar olabilmektedir. Ventrikül fonksiyonlarım değerlendirmede Doppler eko yöntemi ile elde edilen ve ventrikülün geometrik şekline bağımlı olmayan miyokard performans indeksi erişkin ve çocuklarda araştırılarak kullanılmaya başlandı. Miyokard performansindeksi izovolumik zaman aralıklarının ejeksiyon zamanına bölünmesi ile elde edilir. Ventriküllerin ön ve art yük değişikliklerinde bu indeksin nasıl etkilendiği araştırılmalıdır. Bu çalışma izole soldan sağa santiarın neden olduğu ön yük değişikliklerinde sağ ve sol ventriküler miyokard performans indeksinin nasıl etkilendiğini araştırmak amacı ile planlandı. Yaşlan 6 ay ile 148 ay arasında 17 ASD' li, yaşlan 2 ay ile 160 ay arasında 23 VSD' li ve yaşlan 3 ay ile 160 ay arasında 24 normal çocukta sol ve sağ ventrikül için miyokard performans indeksi ölçüldü. Sol ventrikül için miyokard performans indeksi ASD, VSD ve kontrol grubunda sırası ile 0.38, 0.37 ve 0.32 iken sağ ventrikül için miyokard performans indeksi sırası ile 0.24, 0.21 ve 0.20 bulundu. Gruplar arasında sol ve sağ ventrikül miyokard performans indeksleri yönünden istatiksel açıdan anlamlı bir fark yoktu. Bu çalışma ile ventrikül fonksiyonlanm ölçmeye yarayan miyokard performans indeksinin ön yük değişikliklerinden bağımsız olduğu gösterildi. 49
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE INVESTIGATION OF MYOCARDIAL PERFORMANCE INDEX IN CHILDREN WHO HAVE CONGENITAL HEART DISEASE WITH ISOLATED LEFT- TO-RIGHT SHUNT LESIONS. Isolated left-to-right shunt lesions at the atrial, ventricular, or great artery level are the most common cardiac abnormalities found in children. Quantitative assessment of ventricular function in patients with congenital heart disease is often challenging due to distorted ventricular geometry. A myocardial performance index ( MPI ) has been reported in adults and children that is a Doppler-derived non-geometric measure of ventricular function. The MPI measures the ratio of isovolumic time intervals to ventricular ejection time. The effects of altered ventricular preload or afterload on the MPI have yet to be determined. This study was designed to determine the impact of altered preload on left and right ventricular MPI in the clinical setting of left-to-right lesions. The left and right ventricular MPI were maesured in 17 patients with ASD ( ages 6 to 148 months ), 23 patients with VSD ( ages 2 to 160 months), and 24 normal children ( ages 3 to 160 months ). In patients with ASD, VSD, and control groups, the left ventricular MPI was 0.38, 0.37, 0.32, and the right ventricular MPI was 0.24, 0.21, and 0.20 respectively. No significant change in the left and right ventricular MPI was seen in patients with left-to-right shunt lesions and control groups. This study documents that the MPI is a quantitative measure of ventricular function that is appears to be relatively independent of changes in preload. 50