Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda serum karnitin ve lipidlerinin tayini, demir ve karnitin tedavisinden sonra bu parametrelerdeki değişikliğin saptanması
Measurement of plasma carnitine and lipid levels determination of the changes after this iron and carnitine supplementation at the children who have iron deficiency anemia
- Tez No: 129614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ OLAN ÇOCUKLARDA SERUM KARNITIN VE LİPİDLERİNİN TAYİNİ, DEMİR VE KARNİTİN TEDAVİSİNDEN SONRA BU PARAMETRELERDEKİ DEĞİŞİKLİĞİN SAPTANMASI ÖZET Demir eksikliğinde düşük demir düzeylerinin karnitin biyosentezini bozduğu, düşük karnitin düzeylerinin de yağ asidi metabolizmasını P-oksidasyon yolundan gliserid sentezine doğru kaydırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda, demir eksikliğinde oluşan karnitin düzeyi değişimlerini, demir tedavisi ile lipid düzeylerinde oluşan değişimleri ve tedaviye eklenen karnitinin demir ve lipid profili üzerine etkilerini saptamayı amaçladık. Bu çalışma, Mayıs 2002-Mart 2003 tarihleri arasında, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine müracaat eden, yaşlan 6 ay ile 2 yaş arasında bulunan 91 demir eksikliği anemisi olan olguyu ve kontrol grubu olarak da 21 sağlıklı çocuğu içermekte idi. Demir eksikliği olan olgular da kendi arasında sadece demir tedavisi verilecek grup ve demir ile beraber karnitin verilecek grup olarak ikiye ayrıldı. Başlangıçta demir eksikliği olan olgular ile kontrol grubundan anemi parametreleri, lipid profilleri ve karnitin fraksiyonlarını içerecek şekilde kan örnekleri alındı. Üç aylık tedavi sonrası sadece demir eksikliği olan gruptan aynı parametreler için tekrar kan örnekleri alındı. Demir eksikliği anemisi bulunan her iki grupta serum total ve serbest karnitin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük (p0.05). 63Demir tedavisi ile serum total karnitin ve serbest karnitin düzeylerinde yükselme saptandı. Demir tedavisi ile total trigliserid, total kolesterol ve VLDL-C düzeylerinde azalma saptanırken, HDL-C düzeyinde ise artış saptandı. Demir ve karnitin tedavisi ile total trigliserid ve VLDL-C düzeylerinde azalma, total kolesterol, HDL-C ve LDL-C düzeylerinde ise artma saptandı. Çalışmamızda, karnitin tedavisinin hipertrigliseridemiyi düzeltmedeki etkisinin sadece demir alımı ile meydana gelen düzelmeden daha etkili olmadığını ve demirin tek başına verilmesinin kardiyovasküler risk indeksi üzerine demirin karnitin ile verilmesinden daha olumlu etki göstermesine rağmen bu etkinin istatiksel olarak daha anlamlı olmadığını gösterdik. Sâgç?-. 64
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF PLASMA CARNITINE AND LIPID LEVELS, DETERMINATION OF THE CHANGES AFTER THIS IRON AND CARNITINE SUPPLEMENTATION AT THE CHILDREN WHO HAVE IRON DEFICIENCY ANEMIA SUMMARY The lower levels of iron in the iron deficiency anemia impairs the biosynthesis of carnitine. It was showed that the resulting hypocarnitinemia shifts the fatty acid methabolism from p oxidation to glyceride synthesis. We aimed in our study to establish that changes in the levels of carnitine in iron deficiency anemia and in lipid profile after iron supplementation and the effects of addition of carnitine in therapy on iron status and lipid profile. Our study was conducted on 91 infants of 6 and 12 months old with iron deficiency anemia, visited our outpatient service between dates May 2002 and March 2003. The anemic patients were asigned to two treatment groups. One group received iron alone, a second group received iron in combination with carnitine. We constituted a control group from 21 healthy children. We collected blood samples from both groups on the first visit. Blood samples were analyzed for anemia parameters, lipid profiles and carnitine fractions. We collected blood samples from only study groups after the treatment for 3 months.