Bronşial astımlı çocuklarda dolaşımdaki adezyon düzeyleri ve inhale steroidlerin etkileri
Cireulating adhesion molecule levels in childhood asthma and the effect of inhaled corticosteroids
- Tez No: 129662
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bronşial astımdaki en önemli patoloji hava yolu inflamasyonudur. Bu inflamasyonda mast hücreleri, eozinofiller, lenfositler ve bunlardan salgılanan sitokinler başta olmak üzere nötrofiller, dentrik hücreler ile öpitel hücreleri, fibroblastlar, düz kas hücreleri gibi yapısal elemanlarda rol almaktadır. Hava yollarının çeşitli inflamatuar hücreler ile infiltrasyonu, vasküler endotel hücreleri ve lökositler arasmdaki adezyon molekülleri yolu ile sağlanan bir dizi ardışık olaylar sonucu gerçekleşmektedir Eozinofiller astım, allerjik rinit, egzema gibi allerjik hastalıklarda en önemli rol oynayan effektör hücrelerdir. Bunların sistemik dolaşımdan inflamasyonun olduğu alana geçmesinde bazı adezyon molekülleri önemli rol oynamaktadır. Bunlar P-selektin, ICAM-1 ve VCAM-1 dir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu adezyon moletollerinin dolaşımda saptanabileceği ve bunların inflamatuar mediyatörlerin varlığım yansıtabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda hafif ve/veya prta persistan astımlı çocuklarda tedavi öncesi ve inhale steroid verildikten üç ay sonra solunum fonksiyon testleri, total eozinofil, IgE, sICAM-1, sVCAM-1 ve sP-selektin düzeylerini saptayarak inflamasyondaki rolleri ve antiinflamatuar tedaviye verdikleri yanıt değerlendmlmiştir. Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Allerji Bilim Dalmda yapıldı. Yaşlan 4- 1 7 yıl arasında değişen 16'sı kız (%57), 12'si erkek (%43) olan 28 bronşial astımlı ve yaşlan 4-16 yıl arasında değişen allerjik ve kronik hastalığı, akut enfeksiyon bulgulan olmayan, 13'ü kız (%54), 11 'i erkek (%46) 24 çocuk kontrol grubu olarak alınmıştır. Hasta grubunun hepsine 200-4Û0mcg/gün inhale budesonid tedavisi başlandı. Tedaviye başlamadan önce solunum fonksiyon testi yapıldı, periferik venöz kandan total eozinofil ve serum IgE düzeyi ölçüldü. sICAM-1, sPselektin, s VCAM-1 düzeyleri ELİSA ile çalışıldı ve epidermal deri testi yapıldı. Tedaviden 3 ay sonra hastalardan 25 'inde aynı tetkikler tekrar değerlendirildi. Tedavi sırasında yapılan epidermal deri testi tedavi sonrasında tekrarlanmadı. Kontrol grubundan sadece sICAM-1, s VCAM-1 ve sPselektin düzeyleri için kanalındı. Çalışma grubunda tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılan solunum fonksiyon testlerinde (FVC- FEVİ, PEF, MEF 25-75), total eozinofil, serum IgE, sICAM-1 düzeyi arasında klinik düzelmeye parelel olarak anlamlı farklılık bulundu (p0.05). Kontrol grubuyla hasta grubunun adezyon molekül düzeyleri karşılaştuıldığmda tedavi öncesi sICAM-1 ile farklılık saptanmakla birlikte tedavi sonrasında fark bulunrnadı.(sırasıyla p0.05) Adezyon molekül düzeyleri ile solunum fonksiyon testleri arasmdaki ilişkiye bakıldığında sadece sICAM-1 ile FVC arasında korelasyon bulundu (r=-0.5, p=0.01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The major pathology of the bronchial asthma is the inflammation of the respiratory tract. During this inflammation, mast cells, eosinophils, lymphocytes and the cytokines released from these cells play main roles as well as neutrophil, dendritic cells, epithelial cells, fibroblasts and the smooth muscle cells. The infiltration of the respiratory tract by the various kinds of inflammatory cells is mediated by adhesion molecules between vascular endothelial cells and leucocytes. Eosinophil is the effector cell mat plays important roles pn the occurrence of allergic diseases like asthma, allergic rhinitis and eczema. Some adhesion molecules play an important role in the migration of these cells from the circulation to the inflammation area. These are P selectin, ICAM-1 and VCAM-1. In the recent studies, it is emphasized that these adhesion molecules could be determined in the circulation and they coujd reflect the presence of the inflammatory mediators. In this study, we aimed to determine the respiratory function tests, total eosinophil count, Ig E, sICAM-1, s VCAM-1 and sP-selectine levels and the roles of these on the inflammation and the response to anti-inflammatory treatment in the mild and/or moderate persistent asthmatic children before the treatment and 3 months after the inhaled steriod treatment. This study was done in Dokuz Eylul Univercity Medicine Faculty of Pediatric Allergy Division. 16 female (%57), 12 male (%43), total 28 patients with mild and/or moderate persistent asthma and 1 1 male (%46), 13 female %54), total 24 children who had no signs of allergic disease, active infection and had no chronic disease were enrolled into the study. Inhaled budesonide treatment (200-400 meg/day) was administered to the entire subject group. Before the treatment, respiratory function tests, determination of total eosinophil count, and serum Ig E levels, determination of sICAM-1, sPselectine, sVCAM-1 levels by using ELISA were carried out and epidermal prick tests were applied to all of the subjects. Three months after the treatment, the same tests were repeated on 25 of the patients, except the prick test. The blood samples were taken from control group only for determination of sICAM-1, sVCAM-1 and sPselectine levels. Significant differences were found parallel to the clinical improvement between the respiratory function tests (FVC-FEV1, PEF, MEF 25-75), total eosinophil count, serum Ig E, sICAM-llevels before and after the treatment (p0.05). In means of adhesion molecule levels of the control and subject groups, significant difference was found between the pretreatment levels of sICAM-1 while there was no significant difference for the post treatment levels. When we looked to the correlation between the adhesion molecule levels and respiratory function tests, correlation was found only between sICAM-1 and FVC. No significant differences were found between the respiratory function tests, total eosinophil count and adhesion molecule levels of atopic patients and non-atopic patients while significant difference was found between Ig E levels. In this study, the elevation of sICAM-1 levels before the treatment shows that leukocyte-endothelium adhesion plays an important role in the inflammatory respiratory tract disease, bronchial asthma. The post treatment decrease in the levels may be used as an indicator of the decreased inflammation. It is concluded that similar inflammatory mechanisms act for both atopic and nonatopic patients because no significant differences detected between the two groups.