Bronşial astımlı çocuklarda Fraksiyonel ekshale Nitrik Oksit seviyesinin ve spirometrik ölçümlerin vücut kitle indeksine göre değerlendirilmesi
The comparative evaluation of Fractional exhaled Nitric Oxide levels and spirometric measurements with body mass index in bronchial asthmatic children
  1. Tez No: 452836
  2. Yazar: SEDAT KARAŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FUAT GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bronşial astımlı çocuklarda Fraksiyonel ekshale Nitrik Oksit (FeNO)seviyesinin ve spirometrik ölçümlerin vücut kitle indeksine (VKİ) göredeğerlendirilmesi;Çocukluk dönemindeki astım ve VKİ arasındaki ilişki, anormal hava yoluinflamasyonu ve/veya değişmiş akciğer mekaniği aracılıklı olabilir. Bu çalışmadabronşial astımlı çocuklarda FeNO ve spirometrik ölçümlerin VKİ ile ilişkisininaraştırılması amaçlandı.Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları PolikliniklerineOcak 2012 ile Temmuz 2012 tarihleri arasında başvuran 6-15 yaş arası toplam 82çocuk dahil edildi. Bu çocuklar 4 grupta yer aldı. Buna göre; aşırı kilolu ve astımtanılı 18 çocuk, normal kilolu ve astım tanılı 21 çocuk, aşırı kilolu ve astımı olmayan20 çocuk, normal kilolu ve astımı olmayan 23 çocuk çalışmaya dahil edildi. Tümçocukların boy ve kilo ölçümleri yapılarak VKİ belirlendi. Solunum Fonksiyon Testive FeNO ölçümü tüm çocuklara uygulandı.Çalışmamızda astım tanılı çocuklarda FeNO düzeyleri astımı olmayangruplara göre daha yüksek bulundu. Ortalama FeNO değerleri aşırı kilolu ve astımtanılı grup için 23.28±6.2 (min:13-max:34) pbb, normal kilolu ve astım tanılı grupiçin 24.14±11.1 (12-67) pbb iken; aşırı kilolu ve astımı olmayan grup için 16.65±5.7(10-32) pbb, normal kilolu ve astımı olmayan grup için 9.61±2.9 (5-14) pbb olarakbulundu (p0,05). Aşırıkilolu ve astım tanılı grubun FEV1 düzeyleri aşırı kilolu ve astımı olmayan grubagöre anlamlı düşük bulunmasına rağmen (p0,05). Normal kilolu ve astımtanılı grubun FEV1 düzeyleri astım hastası olmayan gruplara göre anlamlı düşükbulundu (her biri için p0,05). Aşırı kilolu ve astım tanılı grubun MEF25-75 düzeyleri astım hastasıolmayan gruplara göre anlamlı düşük bulundu (her biri için p0,05). Normal kilolu ve astımtanılı grubun MEF25-75 düzeyleri astım hastası olmayan gruplara göre anlamlıdüşük bulundu (her biri için p0,05). Normal kilolu ve astım tanılı grubun PEF düzeyleri aşırı kilolu ve astımıolmayan gruba göre anlamlı düşük bulundu (p0,05).Sonuç olarak; havayolu inflamasyonuna bağlı olarak FeNO düzeyiçalışmamızdaki astım hastası gruplarda anlamlı olarak daha yüksekti. Ayrıca astımhastası olmayan gruplarda da VKİ ile FeNO düzeyleri arasındaki anlamlı bulunan builişki, kilo artışının havayolu inflamasyonunu etkilediğini düşündürmüştür. Ayrıcaastım hastası olan gruplarda artmış VKİ'nin FeNO düzeyini etkilemediğigözlenmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLER, Astım, Çocuk, Solunum Fonksiyon Testi, Fraksiyonelekshale Nitrik Oksit, Vücut kitle indesi, Obezite, Aşırı kiloluluk
Özet (Çeviri)
The comparative evaluation of Fractional exhaled Nitric Oxide (FeNO) levelsand spirometric measurements with body mass index (BMI) in bronchial asthmaticchildren;İn childhood period, relationship between asthma and BMI may be resultedfrom the abnormal airway inflammation and/or altered lung mechanics. With thisstudy, it is aimed to find the relationship between FeNO concentration and lungfunction tests with BMI.Eighty two children aged 6 to 15 years who admitted to Dicle UniversityMedical Faculty Department of Pediatrics between January and July of 2012 wereincorporated to our research. We grouped these children under four categories. Thesewere; eighteen overweight and asthmatic children, twenty one normal weight andasthmatic children, twenty overweight and non-asthmatic children and twenty threenormal weight and non-asthmatic children". BMI was calculated as: weight in kg /height2in m2. Pulmonary function tests and FeNO measurement were applied to allsubjects.It was found that FeNO levels in asthmatic subjects are higher than nonasthmatics.The median FeNO concentrations were found as 23.28±6.2 (min:13-max:34) pbb in overweight asthmatic group and 24.14±11.1 (12-67) pbb in normalweight asthmatic group , but as 16.65±5.7 (10-32) pbb in overweight non-asthmaticgroup and 9.61±2.9 (5-14) pbb in normal weight non-asthmatic group (p0,05). It was found a meaningful relationship in terms of FEV1 levelsbetween overweight asthmatic group with overweight non-asthmatic group (p0,05).