Kronik karaciğer hastalıklarında kemik mineral metabolizması
Bone mineral metabolisma in chronic liver disease
- Tez No: 129666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
55 ÖZET Kronik hepatit ve karaciğer sirozu alanında son yıllarda geniş araştırmalar yapılmasına rağmen, halen tüm dünyada kronik ve terminal hastalıklar arasında yerini korumaktadır. Ülkemizdeki sosyoekonomik durumun düşüklüğü, bu durumdan kaynaklanan kalabalık ve kötü hijyen şartlarında yaşam şekli, enfeksiyon hastalıklarının bölgemizde daha fazla rastlanmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, 1 998-2003 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Gastroenterohepatoloji Polikliniğinde takip edilen 55 kronik karaciğer hastası ve Genel Çocuk Polikliniğine başvuran benzer yaşlarda herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan 58 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubunun kemik mineral metabolizma markırlarının değerlendirilmesiyle yapıldı.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Chronic hepatitis and liver chirosis diseases were screened by very large group of analysist but still remain very important problem throughout the world. Due to our county's low socio-economic levels, bad habit of hygenic conditions, enfective disease can be seen with very high incidence in our region. Fifty five patients with chronic liver disease who were followed in the Dicle University, Medical School Hospital, Department of Pediatric Gastroentero- hepatology Policlinic and fiftyeight controls group patients were analysed for evaluation of bone mineral metabolism marker, from 1998 to 2003. There were no statistical significance between parameters of age, urine calcium, urine creatinin, urine protein, urine calcium/creatinin rate, serum calcium, osteocalsin and ALP levels (p>0,05).