Kronik hepatit B hastalarında serum sklerostin düzeylerinin araştırılması
The investigation of serum sclerostin levels in patients with chronic hepatitis B,
- Tez No: 522905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Kronik Hepatit B (KHB), kronik karaciğer hastalıklarının dünyadaki en yaygın nedenlerinden birisidir. Kronik viral hepatitli hastalarda, kemik mineral yoğunluğunda azalma ve osteoporoz riskinde artış gözlenebilmektedir. Sklerostin, osteositlerde SOST geni tarafından kodlanıp salgılanan osteoblast proliferasyonu, fonksiyonu ve kemik oluşumunu inhibe eden bir Wnt antagonistidir. KHB hastalarında sklerostinin rolü ile ilgili henüz bir çalışma yoktur. Bu çalışmada, tedavi naiv non-sirotik KHB hastalarında, serum sklerostin düzeyinin değerlendirilmesi ve sklerostin düzeyi ile kemik mineral dansitometri skorları ve karaciğer histopatolojisi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya KHB tanısı yeni konmuş ve henüz tedavi başlanmamış 44 hasta ve yaşcinsiyet uyumlu 42 sağlıklı kontrol dahil edildi. Çalışma grubunun kemik biyobelirteçleri ve kemik mineral dansitometri skorlarına ilaveten serum sklerostin düzeyi ölçüldü. KHB hastalarının karaciğer biyopsi sonuçları değerlendirildi. Bulgular: KHB hastalarının (K=19, E=25) yaş ortalaması 43.1±12.8 (21-65), kontrol grubunun (K=19, E=23) ise 39.9±10.3 (20-65) olarak saptandı. İki grubun serum kreatinin, kalsiyum, fosfor, ALP ve PTH düzeyleri benzerdi. Hasta grubunun sklerostin medyan değeri 57.7 (25-302.7), kontrol grubunun ise 44.3 (31.3-162.3) olarak saptandı (p=0.032). Gruplar arasında kemik mineral dansitometri skorları açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim:Chronic Hepatitis B (CHB) is one of the most common causes of chronic liver disease in the world. In patients with chronic viral hepatitis, a decrease in bone mineral density and an increased risk of osteoporosis can be observed. Sclerostin is a Wnt antagonist that inhibits proliferation and function of osteoblasts and bone formation, which is encoded by SOST gene and secreted from osteocytes. There is no study yet about the role of sclerostin in patients with CHB. In this study, we aimed to evaluate serum sclerostin levels and its relationship with bone mineral density scores and liver histopathology in patients with treatment-naive noncirrhotic CHB. Methods:Forty-four patients with newly diagnosed and untreated CHB and 42 age and sex matched healthy controls were included in the study. Serum sclerostin levels of the study group were measured in addition to bone biomarkers and bone mineral density scores. In patients with CHB, the results of liver biopsy were evaluated. Results:The mean age of CHB patients (F=19, M=25) was 43.1±12.8 (21-65) and the control group (F=19, M=23) was 39.9±10.3 (20-65). Serum levels of creatinine, calcium, phosphorus, ALP and PTH were similar between two groups. There was no difference between the groups in terms of bone mineral density scores.