Sentetik deterjanların atıksuyun reaerasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 12971
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BERKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Toprağa, atık sulara, alıcı su ortamlarına (deniz, göl, vb.) ve atık su arıtma tesislerine ulaşan sentetik deterjanların, mikroorganizmalar tarafından biyokimyasal reaksiyonlarla parça lanmaları ve bunların içindeki ' çeşitli organik maddelerin mikroorganizmalar tarafından kullanılarak zararsız inorganik maddeler haline dönüştürülmesi üzerindeki etkisi, deterjanın ve diğer organik maddelerin yapısına ve konsantrasyonuna, ort amın yapısına ve koşullarına (pH, sıcaklık gibi), mikroorganizma ların çeşit ve miktarına bağlıdır. Bu çalışmada lineer alkil benzenli (LAB) deterjanların ve alkil benzen sülfonatlı (ABS) deterjanların kirli suyun kendi kendini temizleme kapasitesi üzerindeki etkisi araştırıldı. Bu maksatla bakteriyolojik et özütü ortamından yararlanıldı. Hazırlanan sentetik ortam atıksu ile çekirdeklenerek 5 günlük BOİ değerleri ölçüldü. Çeşitli konsantrasyonlarda farklı deterjanlar bu ortama uygulanarak bulunan BOİ değerleri momentler yöntemine uygulanarak toplam BOİ ve reaksiyon hız sabiti değer leri hesaplandı. Bunlar SAG eğrisi denklemine uygulanarak SAG eğrileri çizildi ve karşılaştırma yapıldı. Sonucun sentetik deterjan çeşidine ve konsantrasyonuna bağlı olduğu görüldü. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Biochemical breakdown of synthetic detergents by microorganisms in receiving media like soil, wastewater, water resources and in wastewater treatment plants, and effect of detergents on the biochemical brealdown of organic matter are dependent on the factors like the kind and concentration of organic matters, environmental conditions (pH, temperature), kind and quantity of microorganisms. In this study effects of synthetic detergents made of linear alkylbenzene (LAB) and alkylbenzene sulfonates (ABS) on the self purification of polluted waters were investigated. For this purpose bacteriological grade meat extract was used. Prepared media seeded by raw wastewater and 5-days BOD were measured. Different types of detergents were applied in these media using various concentrations. Measured BOD values were used for the calculation of ultimate BOD and reaction rate constant values. For the calculation of these BOD parameters method of moments was used. Using these parameters in SAG equation, SAG curves were drawn. Comparison of these curves showed that effects were dependent on the type and concentration of the used detergents.