Karaciğer sirozunda görülen QTC mesafesi uzaması ve arter kan gazı analizi değişikliklerinin değerlendirilmesi
Interpretation of prolonged QTC internal and arterial blood gas analysis in liver cirrhosis
  1. Tez No: 129714
  2. Yazar: A.SERAP YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Amaç : Uzamış QTc mesafesi, hipoksemi ve solunumsal alkalozun karaciğer sirozuna eşlik edebileceği bilinmektedir. Bu bulgular 1980'li yıllarda dikkat çekmiş olup, 1990'lardan başlayarak konuyla ilgili çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların hiç birinde karaciğer sirozunda QTc mesafesi ve arter kan gazı değişiklikleri birlikte değerlendirilmemiştir. QTc mesafesinin uzaması ciddi ventriküler aritmi ve ani kardiyak ölüm ile ilişkilidir. Kardiyak disfonksiyonun eşlik etmediği hastalarda QTc uzaması ani ölüm için bağımsız bir risk faktörüdür. Karaciğer sirozunda görülen hipoksemi ve solunumsal alkalozun hastalığın ağırlığı ve prognozla olan ilişkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada; sirozda QTc uzamasının, arter kan gazı parametreleri ve elektrolit dengesizliği ile ilişkisinin araştırılması ve tüm bu parametrelerin hastalığın ağırlığı ve prognozu üzerine etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem : Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Hepatoloji Bilim Dalı'nda karaciğer sirozu tanısı ile takip edilen 59 hastanın klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirildi. Altı ay sonunda hastaların son noktaları ölüm, nakil veya nakil adayı ve henüz nakil adayı olmayanlar olarak belirlendi. Hastaların yaşlan, cinsiyetleri, siroz etyoloj ileri, assit, splenomegali, özofagus varisi, portal hipertansif gastropati, ensefalopati, palmar eritem, spider anjiyoma varlığı, Na, K, Ca, Cl, Cac, üre, kreatinin, AST, ALT, AP, GGT, LDH, total bilirubin, direkt bilirubin, total protein, albumin, gamma-globulin, 24 saatlik idrarda Na, K, Cl, Ca ekskresyonu, GFR, hemoglobin, AFP, arteryal pH,PO2, PCO2, HCC^a, HCO3S, BE, SO2 düzeyleri, protrombin zamanı, trombosit ve lökosit sayıları, QTc mesafesi, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), Child-Pugh skoru, sigara anamnezi, dekompansasyon varlığı ve ortalama arter kan basıncı değerlendirmeye alındı. Bulgular: Hastaların ortalama QTc mesafesi 0,429 (0,43) saniye idi. Alkolik karaciğer sirozu olan hastalarda QTc mesafesi anlamlı (p:0,009) olarak uzamıştı. Child-Pugh skoru ile uzamış QTc (>0,440sn ) mesafesi arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p:0,223).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Backround: Although prolonged QTc interval, hypoxemia and respiratory alkalosis have been known to be not infrequent in liver cirrhosis, their impacts on disease severity and prognosis were investegated in a very few number of studies. None of these studies evaluated QTc interval and arterial blood gase analysis together in liver cirrhosis. Prolongation of QTc interval has been associated with serious ventricular arrhythmias and sudden cardiac death. In patients without cardiac dysfunction, a prolonged QTc interval is an independent risk factor for sudden death. In this study we aimed to investigate the relationship between prolonged QTc interval, arterial blood gase analysis and electrolyte imbalances in liver cirrhosis and role of these parameters in the severity and prognosis of the disease. Patients and method: Clinical and laboratory features of 59 patients with cirrhosis attending the hepatology clinic, Department of Internal Medicine in Cerrahpaşa Medical School were evaluated. At the end of six months, end points were death, liver transplantation or being liver transplant candidate and not being liver transplant candidate. Age, gender, etiology, presence of ascites, splenomegali, oesophageal varices, portal hypertensive gastropathy, encephalopathy, palmar erythema, spider angioma, serum Na, K, Ca, CI, Cac, urea, creatinine, AST, ALT, AP, GGT, LDH, total bilirubin, direct bilirubin, total protein, albumin, gamma globulin, 24 hours urinary Na, K, CI, Ca excretion, GFR, hemoglobin, AFP, arterial pH, Pa02, PC02, HCO33;, HCO3S, BE, S02 values, prothrombin time, platelet, 37leukocyte counts, QTc interval, height, weight, BMI, Child-Pugh score, smoking status, presence of decompensation and mean arterial blood pressure were evaluated. Results: Mean QTc interval of the patients was 0.429 sec. Mean QTc interval was significantly (p: 0.009) longer in alcoholics than non-alcoholic patients. There was no relationship (p: 0.223) between Child-Pugh score and prolonged QTc interval (>0.440 sec).