Karaciğer enzim yüksekliğinin toplumdaki sıklığı ve olası etiolojik ilişkiler
Prevalence of liver enzyme elevation in normal population and possible etiologic correlations
  1. Tez No: 129715
  2. Yazar: ALİ İBRAHİM HATEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Karaciğer hastalıklarının tanısında laboratuar bulgusu olarak serum alanin amino transferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkali fosfataz (ALP) ve gama glutamil transpeptidaz (GGT) düzeylerinden sık olarak yararlanılmaktadır. Günümüzde sağlık kontrolleri sırasında yapılan kan tahlilleri içinde bu enzimler de yer almakta ve bazı asemptomatik kişilerde seyrek olmayarak bu enzimlerin yüksek oluşuna rastlanabilmektedir. Asemptomatik kişilerde saptanan bu bulgular henüz tanısı konmamış bir kronik karaciğer hastalığının ortaya çıkartılmasında yararlı olabilir. Karaciğer enzimi yüksekliği nedeniyle araştırılan asemptomatik kişilerde alkol kaynaklı olmayan yağlı karaciğer hastalığı (YKH) oranı %22-56 arasında değişmektedir. YKH, obezite, hiperlipidemi, diabetes mellitus, hipertansiyon gibi insülin direnciyle ilintili durumlara ikincil olarak gelişebildiği gibi; ilaçlar, toksik maddeler, malnütrisyon, hızlı kilo kaybı, gastrointesinal cerrahi gibi sebeplerle de oluşabilir. YKH'nln prevalansı kesin olarak bilinmemekle birlikte, görüntüleme tekniklerine dayanarak % 10-24 oranında olduğu tahmin edilmektedir.Otomobil ya da uçak kazasında ölenlere yapılan otopsilerde YKH ye %20 oranında rastlanmaktadır. Bu çalışmada amaçlanan, asemptomatik populasyonda karaciğer enzim yüksekliği sıklığını saptamak, aynı populasyonda hepatit B ve C sıklığını saptamak, karaciğer enzim yüksekliği saptananlarda ilaç kullanımı, kronik viral hepatitler ve alkol kullanımı dışlandıktan sonra ultrasonografı ile karaciğer yağlanması varlığını araştırmak, ultrasongrafı ile yağlanma saptananlarda yağlanmanın sonografık derecesi ile ALT, AST, GGT düzeylerinin korelasyonunu incelemek, ve bu kişilerde hiperlipidemi ve obezite yüzdesini saptamaktır. Bu çalışma için, toplam 4636 olgudan kan örneği alındı. Kan alınan tüm olgulara bir form doldurtuldu. Bu formda kimlik bilgileri, olgunun tıbbi geçmişi, alkol kullanımı, ilaç 31kullanımı, hepatit B aşılaması ve aile öyküsüne yönelik sorular vardı. Serum örneklerinden, ALT, AST, ALP, GGT, total kolesterol ve trigliserid düzeyleri çalışıldı. Tüm olgulardan Anti HCV, HBs Ag ve Anti HBs çalışıldı. ALT, AST, GGT, ALP düzeylerinden bir veya birkaçında yükseklik saptanan olgulardan, kronik hepatiti, ilaç kullanımı ve günde 20mg'dan fazla alkol kullanma öyküsü olmayanlar YKH olabilecek olgular olarak değerlendirildi ve bu olgulara karaciğer yağlanmasının araştırılması için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalında ve Hepatoloji polikliniğinde ultrasonografi yapıldı. Yağlanma derecesi 0-3 arasında derecelendirildi. Çalışmamızda, bir veya birden çok enzim yüksekliği saptanan olguların oranı %12.9 olarak tespit edildi. Bu olguların %1.9'unda ilaç kullanımı, %3.18'inde alkol kullanımı, %4.8'inde kronik hepatit B, %0.49'unda kronik hepatit C saptandı. Geriye kalan 537 olgunun %73.9'unda gerçekleştirilen ultrasonografık inceleme sonucunda yağlanma saptanma oranı %54.1 bulundu. Bu olguların %72'sinde hiperkolesterolemi %65.1'inde hipertrigliseridemi, %31.2'sinde obezite saptandı. Tüm grupta Anti-HCV pozitifliği %0.19, HBs Ag pozitifliği %4.3 olarak tespit edildi. Sonuç olarak toplumda asemptomatik transaminaz yüksekliği sıktır ve en sık rastlanan etioloji yağlı karaciğer hastalığıdır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serum alanine aminotransferase (ALT), aspartat aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP), and gama-glutamyl transpeptidase (GGT) levels are frequently used for the diagnosis of liver disease. These parameters are frequently checked during routine biochemical analysis, and high levels are sometimes detected in asymptomatic individuals. This finding could be helpful in the diagnosis of insidious chronic liver disease. Among asymptomatic individuals with elevated liver enzymes, the frequency of non alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is 22-56%. NAFLD may be secondary to drugs, toxic substances, malnutrition, rapid weight loss and gastrointestinal surgery as well as conditions related to insulin resistance such as obesity, hyperlipidemia, diabetes mellitus, and hypertension. The prevalence of NAFLD is not known, but is estimated to be around 10-24% with respect to imaging techniques. The frequency of NAFLD is 20% and NASH is 3% in autopsies of individuals who died in car or plane accidents. This study was designed to determine the frequency of liver enzyme elevation, Hepatitis B and Hepatitis C serology in asymptomatic individuals; to examine the presence of fatty liver disease with ultrasonography in individuals with elevated enzymes after excluding those with chronic viral hepatitis and alcohol consumption; to examine the correlation of the degree of steatosis determined by ultrasonography with ALT, AST and GGT levels and to determine the frequency of hiperlipidemia and obesity in these individuals. Blood samples were collected from 4636 asymptomatic individuals. Each of these individuals filled a questionnaire including questions about their medical history, alcohol and drug consumption, hepatitis B vaccination and family history. Serum ALT, AST, ALP, GGT, total cholesterol and triglyceride levels were examined. All individuals were examined for Anti HCV, HbsAg and Anti HBs positivity. Those individuals who had elevation of at least 33one of ALT, AST, ALP and GGT levels and who did not have chronic hepatitis, drug use or alcohol consumption of more than 20 mg/day were considered as candidates for NAFLD. Ultrasonography was performed in Cerrahpaşa Medical School, Department of Radiology and Hepatology outpatient clinic. The steatosis was graded between 0-3. The frequency of individuals with at least one liver enzyme elevation was 12.9%. Drug usage was present in 1.9%, alcohol consumption was present in 3.18%, chronic hepatitis B was detected in 4.18% and chronic hepatitis C in 0.49% of the individuals. Ultrasonography was performed to 73.9% of the remaining 537 individuals and steatosis was detected in 54.1%. Hypercholesterolemia was present in 72%, hypertriglyceridemia in 65.1%, and obesity in 31.2% of those with ultrasonographically determined fatty liver disease. Regarding the whole group, Anti-HCV positivity was present in 9 (0.19%) and HbsAg positivity was present in 201 (4.3%) individulas. Asymptomatic liver enzyme elevation is frequently seen and the most common etiology of this condition is fatty liver disease. 34