Karaciğer transplantasyonu yapılan hastalarda sarkopeni sıklığı,sarkopeninin prognoza etkisi ve karaciğer transplantasyonu sonrasında sarkopeni seyri
Frequency of sarcopenia in liver transplant patients, the effect of sarcopenia on prognosis and course of sarcopenia in the post-liver transplant period
  1. Tez No: 720584
  2. Yazar: CAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SÜLEYMANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç : Karaciğer sirozunda sık görülen sarkopeni, hastalarda diğer siroz komplikasyonlarını artırmakta, yaşam kalitesini ve sağkalımı azaltmakta ve transplantasyon sonrası prognozu kötü etkilemektedir. Çalışmamızda karaciğer sirozu tanılı hastalarda sarkopeninin sıklığının belirlenmesi, sirozun komplikasyonlarıyla ve hastalığın prognozu ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod : Çalışma, 18 yaş ve üstü ile 65 yaş ve altı toplam 163 hastayı içermektedir. Hastalar Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezinde takip edilmişlerdir. Hastalara Ocak 2016 ile Aralık 2020 arasında karaciğer sirozu teşhisi konulmuş, abdomen bilgisayarlı tomografisi yapılmış, laboratuvar ve görüntüleme verileri tam olarak erişilebilir ve tamamlanmış durumdaydı. Nakil öncesi ve sonrası çekilen karın bilgisayarlı tomografi (BT) incelemelerinden elde edilen L3-SMI verilerine göre hastalar sarkopenisi olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldılar. Nakil öncesi sarkopeni varlığının belirlenen demografik, klinik, laboratuvar bulguları, siroz komplikasyonları, prognoz , mortalite , nakil sonrası komplikasyonları ile ilişkisi ve nakil sonrası sarkopeni seyri incelenmiştir . Bulgular : Çalışmaya dahil edilen karaciğer sirozu hastalarının abdomen BT görüntülemeleri üzerinden hesaplanan L3-SMI'ne göre sarkopeni prevelansı %73.6 (120/163) olarak tespit edilmiştir. Sarkopeni saptanan hastaların %77.9'unun (92/120) erkek olduğu gözlenmiştir. Erkek hastalarda sarkopeni sıklığı kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur ( p: 0.04 ).
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcopenia, which is commonly seen in patients with liver cirrhosis, of the liver is associated with an increase in the rate of complications of cirrhosis and decreases the quality of life and survival. It adversely affects the prognosis after transplantation.In our study, it was aimed to determine the frequency of sarcopenia in patients with liver cirrhosis and to investigate its relationship with the complications of cirrhosis and the prognosis of the disease. Materials and Methods: The study included 163 patients between the ages of 18 and 65. They were followed up in the Organ Transplantation Center of Akdeniz University Hospital. Patients were diagnosed with cirrhosis of the liver between January 2016 and December 2020, had a computed tomography. Laboratory and imaging data were fully accessible and completed. According to L3-SMI data obtained from abdominal computed tomography (CT) examinations taken before and after transplantation, patients were divided into two groups as those with and without sarcopenia. Demographic, clinical and laboratory findings, complications of cirrhosis, prognosis, mortality, the relationship between the presence of sarcopenia before transplantation and post-transplant complications and the course of sarcopenia after transplantation were examined. Results: The prevalence of sarcopenia was 73.6% (120/163) according to L3-SMI calculated on abdominal CT scans of liver cirrhosis patients included in the study.It was observed that 77.9% (92/120) of the patients with sarcopenia were male.The prevalence of sarcopenia in male patients was found to be statistically significantly higher than in females (p: 0.04).