Doğankent Sağlık Eğitim Araştırma Bölgesindeki 15-49 yaş kadınların ruh sağlığı ve aile içi şiddete maruz kalma açısından değerlendirmesi üzerine bir çalışma
The Relationship between mental disorders and domestic violence against 15-49 years old married women in Doğankent Health
- Tez No: 129743
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN AĞRIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kadınlarda ruhsal sorunlar bir toplum sağlığı sorunudur. Ayrıca kadına yönelik aile içi şiddet de kadın için fiziksel ve ruhsal sağlık sonuçlan doğurabilmektedir. Bu araştırma, kadınlardaki ruhsal sorunların birinci basamakta Prime MD testi ile tanımlanması ve bu tanı ile kadına yönelik aile içi şiddetin ilişkisini araştırmak üzere planlanmış kesitsel analitik bir araştırmadır. Çalışma Doğankent Sağlık Eğitim Araştırma Bölgesi'nde sosyokültürel yapıya göre tabakalanmış sağlık ocakları merkezinde, sistematik seçilmiş 15-49 yaş evlenmiş 395 kadında yapıldı. Yaşı ortalaması 32.31±8.14 olan araştırma grubunun %41.3'ünde en az bir ruhsal bozukluk saptandı. Tek veya başka tanılarla birlikte duygudurum bozukluğu %22.8, anksiyete bozukluğu %24.8 ve somotoform bozukluk %16.9 idi. Aüe içi şiddet puanlan on üzerinden en düşük 0.33, en yüksek 7.94 olmak üzere ortalama 2.98±1.32 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Mental Disorders And Domestic Violence Against 15-49 Years Old Married Women In Doğankent Health, Education And Research Center The mental disorders of women are problems in public health. Domestic violence against women may cause physical and mental health problems of women. This study is a cross sectional analytic study planned to identify the mental problems of women diagnosed in the primary care with the Prime MD test and the relationship between domestic violence against women and these women with this diagnose. The study organized on systematically selected 395 married women of 15-49 years old in Primary Health Care Center Region of Doğankent Health Education and Research Area leveled to the situation of socio-cultural state. In study group mean age was 32.31±8.14 and the 41.3% of them had at least one mental disorder. With or without other disorders the mood disorders ratio was 22.8%, the anxiety was 24.8%, somatoform disorders was %16.9. Domestic violence scores were between 0.33 and 7.94, mean 2.98Ü.32 over 10 points. The score was more higher if there was no family consent on marriage, no civil wedding, no job, no enough income and if they are frightened from their husbands. The relationship between socio-demographic features and mental health of women domestic violence appraised with logistic regression.