Doğankent S.E.A. Karataş Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 15-49 yaşındaki evli kadınlarda genito-üriner enfeksiyon sıklığı
- Tez No: 40332
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLSEREN AĞRIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
7. ÖZET Karataş Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 15-49 yaşları arasındaki evli, 916 kadından sistematik örnekleme yöntemi ile seçilmiş 289 kadın çalışmaya dahil edildi. Çalışmada; Kadınların sosyodemografik özellikleri, doğurganlık durumlarına ilişkin özellikler, aile planlaması yöntemlerini kullanma durumu, sık görülen genitoüriner yakınmalar, genitoüriner enfeksiyon sıklığı ve bunların ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin boyutu incelendi. Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş grupları ortalaması 32.6 ± 0.4 idi. %49.5'i hiç eğitim görmemişti. Eğitim düzeyi yaş arttıkça azalmaktadır. İlk evlenme yaşı ortalaması 19.2 ±0.2 idi. İlk gebe kalma yaş ortalaması 19.8 ±0.2 idi. Ortalama gebelik sayısı 4.1 ±4.7 ortalama canlı doğum sayısı 3.5±2.3, ortalama yaşayan çocuk sayısı 3.2 ±0.1 olup, bunlar kadınların yaş ve eğitim durumu ile ilişkilidir. Araştırma kapsamına alınan kadınlarda aile planlaması yöntem kullanma hızı %72.3'dir. Yöntem kullanma yaş ile ilişkili iken, eğitim durumu ile ilişkisi yoktur. Yöntem değiştirme sayısı ile gebelik sayıları, yaşayan çocuk sayıları arasında yakın ilişki vardır. Jinekolojik yakınmalar ve muayene bulguları: Araştırılan kadınlarda genital ve üriner sisteme ait en sık görülen 3 yakınma olup bunlar sırasıyla; akıntı (%51.9), bel ağrısı (%42.6) ve kasık ağrısı (%20.8)'dır. Bütün kadınların %76.5'inde urogenital sisteme ait en az bir patoloji saptanmıştır. En sık görülen 3 jinekolojik patolojiler; servikal patolojiler (%50.5), pelvik relaxasyonlar %30.1'dır. Jinekolojik muayenede hassasiyet %12.5'dir. Servikal patoloji bulgusu ile kadınların gebelik sayıları, düşük sayıları arasında önemli bir ilişki vardır. Pelvik relaxasyonlar kadının yaşı, doğum sayıları arttıkça anlamlı şekilde artmaktaydı. İlk doğumlarını sağlık personeli olmayan kişilerle yapan kadınlarda pelvik relaxasyonlar sıktır. Servikal akıntı kültürlerinin %36. 0'inde mikroorganizma ürediği bildirildi. En 76sık üreyen 5 mikroorganizma; Staphylococcus %33.9, Lactobacillus %27.7, E.coli %14.2, Candida %9.0 ve enterococcus %4.8'dir. İdrar kültürlerinin %22.2'sinde üreme oldu. En sık üreyen bakteri ise E.coli (%56.3) ve Staphylococcus (%31.2)'dur. Muayene ve laboratuvar tetkikleri sonucunda kadınların % 11.1 'ine üriner enfeksiyon, %18.3'üne genital enfeksiyon, % 11.1 'ine genitoüriner enfeksiyon tanısı kondu. Araştırmaya alınan kadınlarda genitoüriner enfeksiyon prevalansı %40.5'dir. Enfeksiyon hastalığı tanısı ile kadının yaşı, eğitimi, düşük sayıları, doğum sayıları arasında ilişki bulunmadı. Modern yöntem kullanan kadınlarda genitoüriner enfeksiyon daha sık gözlendi. Aile planlaması yöntemi değiştirme sayıları ile enfeksiyon tanısı arasında ilişki bulunmadı. 77
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 289 women selected by systematic sampling method among married and aged 15 to 49 years 916 women living at Karataş Health Center Area were included in the study. In this study, socio demographic characteristics. Properties related to their fertility frequent genito-urinary complaints, freguency of genito urinary infections and factors effecting were studied. Mean for age groups of the women studied was 32.6 ±0.4. 49.5 percent were uneducated. Education level was lower with increasing age. The mean age for first mariage was 1 9.2 ± 0.2. The mean age for first pregnancy was 1 9.8 ± 0.2. the average numbers for pregnancies, for live births, for living children were 4.1 ±4.7, 3.5 + 2.3, 3,2 ±0.1, respectively. These numbers were in relation to the educational status of the women. Rate for using a family planning method among the women studied was 72.3 percent.lt showed relation to the age of the woman while it showed no relation to the educational status. A close relationship was observed between family planning method changing freguency and number for pregnancies or for living children. Gynecologic complaints and physical findings:The most frequent 3 complaints related to genital and urinary system were in decreasing order: discharge (51.9%), back pain (42.6%)and and groin pain (20.8%). In 76.5% of all women at least one urogenital pathology was detected. The most freguent gynecologic pathologies were cervical pathologies(50.5%). Pelvic relaxations(30.1%), sensitivity at gynecologic examination 12.5%) An important relationship was detected between cervical pathologies and pregnancy numbers, abortus numbers. A significant increase in pelvic relaxations was observed with increasing age and 78pregrancy numbers. Pelvic relaxations were f reguant among women preferred a non health stuff for their first delivery. Micro-organisms grew in 36.0% of cervical discharge cultures with these frequencies: 33.9% for staphylococcus, 27.7% for lactobacillus 14.2% for E.coli, 9.0% for Candida, and 4.8% for enterococcus. Urine cultures were posible for micro-organisms at ai percent of 22. 2, these being E.coli(56.3%) and Staphylococcus (31.2%). After physical and laboratory examinations urinary infection(11.1%), genital infection(18.3%) and genito-urinary infection(11.1%) were diagnosed. The prevalence for genito-urinary infections among the women studied was 40.5%. No relationship was detected between infection diagnosis and age, education, abortus numbers, delivery numbers. Genitourinary infection was more frequently observed among women preferring modern methods. The frequency for not related to the diagnosis of infection. 79