Denizli il merkezindeki bankalarda çalışanların sigara içme durumları solunum havası karbonmonoksit düzeyleri ve sağlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of smoking, carbonmonooxide level in expiration air and health problems of staff working at the banks in centre of Denizli
- Tez No: 129763
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VH.OZET Bankalar, bankacılık hizmetleri ve ticari yaşantıya verdikleri katkıları ile tüm dünyada ve ülkemizde önemli yer tutan kurum ve kuruluşlardır. Denizli il merkezindeki bankalarda çalışanların sosyo demografik özelliklerini, sağlık sorunlarını, sigara içme durumlarım, solunum havalanndaki karbonmonooksit düzeyleri ile“4207 sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”nun(4207 Sayılı Yasa) uygulanması ve yasa hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amacı ile yapılan bu araştırmada, veriler anket ve ölçümle toplanmıştır. Denizli il merkezindeki bankalarda çalışan toplam 851 kişiden 654'üne (%76.9) ulaşılmış olup; ulaşılanların %58.7'si(384) erkek, %40.6'sı(267) kadındır. Çalışanların büyük çoğunluğu özel bankada görev yapmaktadır. Banka çalışanlarının %56.4'ü her gün, %10.7'si ara sıra olmak üzere %67.1'i sigara içmektedir. Erkekler (%68.0) ve kadınlarda(%65.7)birbirine yalan düzeyde sigara içiciliği vardır. Banka çalışanlarının %54.9'u 4207 sayılı yasanın uygulanmakta olduğunu belirtirken bu oran, kadınlarda, özel bankalarda ve yöneticilerde düşüktür. Banka çalışanlarının büyük çoğunluğu yasayı olumlu bulmakta ve herkes için uygulanmasını gerektiğini düşünmekte iken bu oran her gün sigara içenlerde daha düşüktür. Banka çalışanlarının %47.3'ü 2001 yılı içinde herhangi bir sağlık sorunu yaşamıştır. Kadınların erkeklerden daha fazla sağlık sorunu olmuş, tedavi görmüş, rapor almış olup; sağlık sorunları için başvurma sigara içenlerde daha fazladır. En sık sağlık başvuru nedeni solunum yollan hastakklan(%44.9), yaşamlarının herhangi dönemindeki en sık sağlık sorunu mide ülseridir(%17.4) Banka çalışanlarının, solunum havasındaki ortalama CO düzeyi 13.53±10.84, ortalama COHb düzeyi %2.97±1.93 dir. Erkeklerin Cove COHb düzeyi kadınlardan yüksektir. Sigara içen banka çalışanlarının solunum havasındaki CO düzeyleri(18.46±11.22) içmeyenlerden(6.61±5.06), içenlerin COHb düzeyleri(%3.60±1.88), içmeyenlerden(%1.63 ±1.20) yüksektir. CO ile olan ilişkisi yeni değerlendirilmeye başlanan sigara, içenlerde oluşturduğu sayısız sağlık sorununun yanında, kapalı ortamlarda içmeyenleri(pasif içicilik) de olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY EVALUATION OF SMOKING, CARBONMONOOXIDE LEVEL IN EXPIRATION AİR AND HEALTH PROBLEMS OF STAFF WORKING AT THE BANKS IN CENTRE OF DENİZLİ The Banks are financial institutions and foundations which have very important place in all over the world and in our country due to banking services and their contributions on the trade- life. This study is done among members of staff working at the banks in the city centre of Denizli in the aim of showing staffs socio-demographic properties, health problems, CO level in their expiration and how often they smoke and also learning their thoughts about“ a code of law, numbered as 4207 concerning Tobacco and Prevent Damage Of Tobacco Manufactures ”and its legal procedure. All data obtained in this investigation were collected by the techniques of questionnaires and measurements. This study includes 654 out of 839 members of staff working at the banks in the city centre of Denizli, with the rest of this number couldn't have been got through. Among being got through to members of staff, % 58,7 are males (384), and % 40.6 are females (267). Great majority of staff have been working at the primitive banks. % 67.1 of members of staff working at banks are smokers. % 56.4 of that smoke everyday, % 10.7 sometimes smoke cigarette, too. Males (% 68.0) smoke more than females (% 65.7). % 54.9 of members of staff working at banks state that they have knowledge on a code of law numbered as 4207 being put into effect while this ratio is very low among females, the primitive banks and bank managers. Many of the personnels who work at banks are pleased in positive manner with this law and also they think that it must be practised for everyone. However this ratio is less in members of staff who smoke everyday. In 2001, % 47.3 of members of staff who worked at the banks never had any health problems. Females had more health problems than males and they were treated and took some medical certificates. The Applications in terms of health problem were seen mostly among smokers.Respiratory tract diseases (%44.9) were often indicated as a reason in terms of application under situations of unhealthy conditions in 2001. After that, Stomach ulcer has been the most commonly seen as health problems among them during whichever the life period they belong to. The average level of CO in their expiration was 13.53Ü0.84, and the average level of COHb was %2.97±1.93 among members of staff working at banks. CO level of males was higher than that of females. In smokers CO level in their expiration (18.46±11.22) was higher than that of non-smokers (6.61±5.06) and also COHb level of smokers (%3.60±1.88) was higher than that of non-smokers (%1.63 ±1.20).It is newly started to evaluate the relation of CO with cigarette that cause not only innumerable work under indoor conditions (passive- smoking) and they are affected negatively.